Karolinka

18.červenec 2015

Městečko Karolinka, ležícíúdolí Vsetínské Bečvy, bylo dříve součástí městýse Nový Hrozenkov. V letech 1861 – 1862 nechal podnikatel Salomon Reich postavit na okraji Nového Hrozenkova sklárnu. Sklárnu nazval podle své manželky Karolíny, Karolinina Huť. V Karolinině Huti vznikla sklářská osada, která se dále rozrůstala. V roce 1949 byla Karolinina Huťsamostatnou obcí, která byla později přejmenována na Karolinku. V roce 1998 získala Karolinka status města.

Památky

V městečku stojí nový, moderní kostel Panny Marie Karmelské. Na hlavním oltáři kostela stojí dřevěná socha Panny Marie Karmelské, která je vysoká 253 cm. Je to největší dřevěná socha Madony v naší zemi.

V údolí Raťkov se zachovalo 21 roubených lidových staveb – viz. rubrika Valašské zajímavosti.

Turistické atraktivity

Muzeum sklářství v Karolince – viz. rubrika Valašské hrady, zámky a muzea.

Přehrada Stanovnice – viz . rubrika Valašské zajímavosti.

Areál na Horebečví slouží k sportovním a kulturním aktivitám místních občanů a turistů. Je zde dětské hřiště s prolézačkami a skluzavkou a taky venkovní posilovna s posilovacími stroji. V divoké zahradě je odpočinková zóna zejména pro maminky s dětmi. K pořádání kulturních akcí byl vybudován zastřešený dřevěný amfiteátr s pódiem a posezením. Sousední fotbalové hřiště pak olemovala dráha pro on – line bruslaře, která navazuje na Cyklostezku údolím Vsetínské Bečvy.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist