Valašská města a obce

Špičková kloubní výživa Pro zdravou hladinu cukru v krvi

Rožnov pod Radhoštěm - 3.4. 2017

Na vrchu Hradisko, vypínajícím se nad Rožnovem pod Radhoštěm, byl někdy v druhé polovině 13. století založen olomouckými biskupy hrad. Hrad byl sídlem rožnovského panství až do poloviny 16. století, kdy byl rozbořen a stal se zříceninou.

více

Vsetín - 20.1. 2017

Vsetín Město Vsetín leží v údolí Vsetínské Bečvy v místech, kde se setkávají tří karpatská pásma, a sice Hostýnské, Vizovické a Vsetínské vrchy.

více

Frenštát pod Radhoštěm - 29.2. 2016

Frenštát pod Radhoštěm je město ležící na soutoku říček Lomné, Lubiny a Bystrého potoka. První písemná zpráva o trhové vsi Frenštátu, který byl součástí šostýnského panství, pochází z roku 1382. Frenštát, již jako městečko založené kolem obdélného náměstí, v roce 1437 přešel pod panství hukvaldské.

více

Zubří - 23.10. 2015

Město Zubří leží v takzvané Rožnovské brázdě mezi Veřovickými vrchy, které jsou výběžkem Beskyd, a Vsetínskými vrchy. Ves byla založena roku 1310 a patřila mezi první obce rožnovského panství, kterému vévodil hrad Rožnov na vrchu Hradisko.

více

Vizovice - 20.8. 2015

Městečko Vizovice leží v údolí pod Vizovickými vrchy na soutoku Lutoninky a Bratřejovky. Vizovice jsou poprvé připomínány v roce 1261, kdy při zdejší trhové osadě založil Smil ze Střílek cisterciácký klášter Rosa Mariae, nazývaný podle svého zakladatele Smilheim. V průběhu dalších staletí byl klášter poničen vpádem Matúše Trenčianského, vypleněn husity a zpustošen uherskými vpády. Klášter pak definitivně zanikl za třicetileté války.

více

Karolinka - 18.7. 2015

Městečko Karolinka, ležící v údolí Vsetínské Bečvy, bylo dříve součástí městýse Nový Hrozenkov. V letech 1861 – 1862 nechal podnikatel Salomon Reich postavit na okraji Nového Hrozenkova sklárnu. Sklárnu nazval podle své manželky Karolíny, Karolinina Huť. V Karolinině Huti vznikla sklářská osada, která se dále rozrůstala. V roce 1949 byla Karolinina Huť už samostatnou obcí, která byla později přejmenována na Karolinku. V roce 1998 získala Karolinka status města.

více

Valašské Meziříčí - 11.7. 2015

Město Valašské Meziříčí leží na úpatí Vsetínských a Hostýnských vrchů, na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Podle své polohy, mezi dvěma řekami, dostalo také svůj název. Původně zde byla města dvě, na levém břehu Rožnovské Bečvy leželo Meziříčí a na pravém břehu Krásno. Ke spojení obou měst došlo až v roce 1924.

více

Kelč - 8.7. 2015

Kelč je město na rozhraní Hané a Valašska, ležící v malebné záhorské pahorkatině. První písemná zmínka o Kelči pochází již z roku 1131, kdy tehdejší Sazany se dvorem olomoucký biskup Jindřich Zdík koupil od údělného knížete olomouckého Oty. Na vrcholu své slávy byla Kelč za biskupa Bruna ze Šaumburku, který poblíže dosavadního Starého Města Kelče založil Nové Město Kelč, nynější Kelč.

více

TOPlist