Vše co chcete vědět o důchodu na jednom místě

31.srpen 2015

Odchodu do důchodu je vhodné věnovat dostatečnou pozornost a včas se na odchod do důchodu připravit. Důchodová legislativa je poměrně složitá a prochází častými změnami. Porada s odborníky se vyplatí.

Důchod

Důchod být odměnou za celoživotní dřinu, penzisté si mají v důchodu odpočinout a dělat konečně věci, na které neměli kvůli práci čas, vždyť penzisté v západoevropských zemích vynakládají nemalé finance na vlastní vzdělání a cestování. Ve vyspělých zemích světa pomalu končí kult mládí a hodnotou se stává aktivně prožívané stáří.

 

Mnozí zodpovědní penzisté, kteří se na odchod do důchodu dostatečně připravili, si užívají důchodu ve fyzické a duševní kondici. Odchod do důchodu je však je potřeba správně naplánovat a doložit, aby nebyl důchod zbytečně nižší.

 

Vlivem několika opomenutí může dojít ke krácení důchodu, např. při výpočtu důchodu se započítává získaná doba pojištění v celých ukončených letech, při získání doby pojištění 40 let a 360 dní se započítává při výpočtu důchodu doba pojištění 40 let, pozdější odchod do důchodu o několik dní by se vyplatil, protože by se počítala doba pojištění 41 let a výsledný důchod by byl vyšší.

 

Výpočet důchodu je složitý, ovlivňuje ho celý průběh pojištění. Samotnou výši starobního důchodu (řádného i předčasného důchodu) ovlivňují příjmy v produktivním věku a získaná doba pojištění. Při výpočtu důchodu v roce 2015 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2014.

 

V posledních letech navíc prochází výraznými změnami důchodové nároky pro všechny důchody vyplácené v Česku: starobní důchod (řádný i předčasný), invalidní důchod (prvního, druhého a třetího stupně) a pozůstalostní důchody (vdovský a sirotčí).

 

S prodlužujícím důchodovým věkem stoupá obliba i předčasných důchodů, kde je zvlášť velmi přínosné dobře naplánovat odchod do důchodu, neboť každý den může hrát při výpočtu důchodu velkou roli.

 

Kdy máte nárok na jednotlivé důchody? Jak vysoký důchod mohu očekávat? Jaké jsou možnosti výdělku v důchodu? Kdy ztratím na důchod nárok? Jak si o důchod zažádat? Kdy můžete odejít do důchodu? Jaké jsou důchodové trendy? Co všechny ovlivňuje výši důchodu? Jak postupovat, když s něčím nesouhlasíte? Na všechny otázky ve Vašem konkrétním případě můžete získat odpověď v bezplatné poradně.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist