Stříbro

30.říjen 2018

Stříbro, tento bílý kov se třpytivým šedobílým leskem se těší velké oblibě již od dávných dob. Těžba stříbra je o něco mladší než těžba zlata, první archeologické nálezy stříbra jsou staré přibližně 4000 let. Stříbro se takypřírodě vyskytuje hojněji než zlato, a proto je jeho cena nižší.

Čisté stříbro je v přírodě vzácnější než zlato a krystalizuje ve formě plíšků, různě zkroucených drátků a hrudek. Největší doly na stříbro ve starověku otevřeli Féničané ve Španělsku. Ve středověku byly bohaté naleziště stříbra objevenyNěmecku a taky  Čechy díky stříbru patřily ve středověkunejbohatším zemím Evropy.

Stříbrné flotilyjižní Ameriky

 V 16. století však taky záplavu stříbra do Evropy dovážely z jižní Ameriky Platas flotas – stříbrné flotily, což vedlo k velkému snížení ceny stříbra a poklesu jeho evropské těžby. Ze stříbra se razí mince, slouží k výrobě šperků a drahých předmětů. Dnes se rovněž využívá jeho vynikajících fyzikálních a chemických vlastností v technické výrobě. Již od starověku se stříbro taky využívá k takzvanému stříbření vody. Ve vodě totiž stříbro vyvolává slabou chemickou reakci a dodává jí antibakteriální účinky. Však také mnohé moderní léky mají značný obsah stříbra a jeho sloučenin. Stříbro zpomaluje proces stárnutí, aktivizuje síly organismu, léčebně působí na močové ústrojí. Podporuje taky meditaci a pomáhá rozvíjet představivost, odhodlanost a cílevědomost.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články

TOPlist