Smaragd – drahý kámen barvy „svěží jarní louky“

5.únor 2018

Název Smaragd je odvozen od řeckého slova Smaragdes = zelený kámen. Smaragd je drahokamová odrůda berylu a jeho zelené zbarvení „svěží jarní louky“ způsobuje příměs chromu. Jeho historicky nejstarší naleziště bylooblasti Horního Egypta nedaleko Rudého moře, kde se nacházely doly královny Kleopatry a krásné smaragdy zde byly těženy již za dob faraónů.

Po starých Egypťanech zde smaragdy těžily i Řekové a Římané. Zdejší smaragd vybroušený do tvaru čočky používal i nechvalně známý císař Nero, který jeho prostřednictvím sledoval gladiátorské zápasy. Ve středověku tyto doby upadlyzapomnění a znovu byly objeveny v 19. století, dnes se však jiždolech královny Kleopatry netěží. Dalším velmi známým nalezištěm smaragdů je Kolumbie a Inkové je těžily mnohem dříve, než Kolumbus objevil Ameriku. Podle pověsti vládce Aztéků Montezuma měl mít ve svém vlastnictví počátkem 16. století smaragd o velikosti holubího vejce.

Palác Topkapi

Španělé se kolumbijských dolů na smaragdy zmocniliprvní polovině 16. století a společně se zlatem a stříbrem smaragdy odváželi do Španělska. Kolumbijské smaragdy jsou dnes součástí pokladů ve Španělsku. Jak je dobře známo, mnoho korábů se zlatem, stříbrem i smaragdy ztroskotalo a mnozí hledači pokladů na mořském dně zprvu považovalo surové smaragdy za bezcenné úlomky skla. Největší sbírka smaragdů se nacházípokladnici tureckých sultánůIstanbulupaláci TopkapiPěkné smaragdy jsou uloženy taky ve Přírodovědeckém muzeu ve Vídni a v Národním muzeuPraze. Smaragdy lze nalézt rovněžIndii, Brazílii i v Rusku na Urale. Smaragd vykazuje léčivé účinky při nadýmání, při epilepsii, zmirňuje žlučníkové i jaterní potíže, může se používat i při srdečních nemocech a žaludečních vředech. Astrologové jej přiřazujíznamením býka, raka a lva.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist