Skandinávci žijí nejdéle, sportují, nekouří a nepijí alkohol

9.září 2011

foto redakce Šťastní senioři.cz

Životní úroveň Evropanů stoupá, průměrná mzda se každoročně zvyšuje. Prodlužuje se však i očekávaná délka života. Dnešní novorozenci mají velikou šanci dožít se vyššího věku než jejich prarodiče. Nejvyššího věku se dožívají občané bohatých zemí.

Vyspělá zdravotní péče je velmi nákladná. Více peněz ve zdravotnictví znamená lepší zdravotní péči. Nejvyšší očekávaná délka života je v nejbohatších zemích světa. Demografický údaj naděje dožití (střední délka života) vyjadřuje, kolik v průměru roků se dožije novorozenec za předpokladu, že se během jeho života nezmění řád vymírání a další sledované demografické ukazatele.

Naděje dožití ve světě

Dle každoročně publikované zprávy CIA - The World Factbook je naděje dožijí v Česku 61. nejvyšší na světě (z 224. zemí). Naděje dožití je v Česku 76,8 let. V první desítce jsou velmi vyspělé země světa, Macau (84,4 let), Andorra (82,5 let), Japonsko (82,1 let), Singapur (82,0 let), Hongkong (81,9 let), Austrálie (81,6 let), Kanada (81,2 let), Francie (81 let), Švédsko (80,9 let) a Švýcarsko (80,6 let). Nejchudší obyvatelé Afriky mají v průměru život o polovinu kratší. Možnosti zdravotní péče a výživy jsou nesrovnatelně horší. Střední délka života je tak v Africe velmi nízká. Např. Angola (38,2 let), Zambie (38,6 let), Lesotho (40,4 let) a Mosambik (41,2 let). Nejvyspělejší zdravotní péče je v USA. Přesto je naděje dožití nižší než v ostatních vyspělých zemích světa (78,1 let) a stačí na 49. místo na světě. Přes 50 miliónů Američanů je totiž bez zdravotního pojištění a má omezený přístup ke zdravotní péči.  

Očekávaná délka dožití je v EU nejvyšší ve Skandinávských zemích, Francii, Itáli a Španělsku. Občané těchto zemí si tedy nejvíce užijí důchodu. Nejnižší je v Pobalstkých zemích, Bulharsku a Rumunsku (až o deset let). Ve Skandinávii je dlouhověkost připisována velice kvalitní lékařské péči a zdravému životnímu stylu Seveřanů. Švédi hodně sportují, téměř nekouří a neholdují alkoholu. Naporoti tomu Jižané si zase tolik nepřipouští stres, více se baví, tančí a smějí. Smích, pohyb a pohoda, jsou univerzálními léky, zkusme se proto radovat i z maličkostí.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist