Sestavujeme rodinný rozpočet

5.březen 2015

foto redakce Šťastní senioři.cz

 

Každýnás své sny a přání. Většinanich jako třeba zahraniční dovolená nebo nové kolo závisí na našich finančních možnostech. Když dobře plánujeme a řídíme rodinné finance, tak si můžeme splnit co nejvíce našich tužeb. Jak začít? Sestavením rodinného rozpočtu. Ten je potřeba sestavovat každý měsíc a vždy jej dodržet.

 

Rodinný rozpočet je naším velkým pomocníkem. Pomáhá nám mít rodinou kasu pod kontrolou a nedostat se do zbytečných finančních problémů. Přebytkový rozpočet je jedinou cestou, jak si vytvořit úspory. Měsíční příjmy by měly být vyšší než výdaje. Optimální je pracovat současně na zvyšování rodinných příjmů a omezenování rodinných výdajů. Když se nám to dlouhodobě daří, tak máme více peněz pro sebe a naše blízké.

 

Stačí tužka a papír

K sestavení rodinného rozpočtu nepotřebujeme poradce. Vystačíme si sami. Stačí nám papír a tužka. Do jednoho sloupečku si sečteme všechny rodinné příjmy, jako je mzda, zisk z podnikání, příjem z pronájmu, rodičovský příspěvek a ostastní. Do druhého sloupečku sepíšeme všechny rodinné výdaje. Do povinných výdajů musíme zahrnout splátky hypotéky a leasingu, nájemné, dopravné, školné a samozřejmě jídlo a prostředky do domácnosti. Mezi nepovinné výdaje patří všechny částky vyložené za zábavu, rekreaci, ukládání peněžních prostředků do finančních produktů. Výdajové položky sepisujeme velmi pečlivě. Právě zde hledáme rezervy a úspory.

 

Volné peníze spoříme a investujeme

Každý měsíc sestavujeme rodinný rozpočet přebytkový. Volné peníze potom spoříme a investujeme. Můžeme začít i stokorunou a postupně tuto částku zvyšovat. Každý začátek je těžký. Pravidelným spořením a investováním si vytvoříme finanční rezervu pro nečekané výdaje, na studia dětí, zabezpečení na penzi i na zábavu. Výdaje je možné snížit vhodným nakupováním (vždy kupujeme, co skutečně potřebujeme, potraviny nakupujeme dle lístečku, využíváme různé akce či slevové karty, zimní oblečení kupujeme v létě a letní v zimě, nakupujeme levně na internetu díky porovnávačům cen nebo obchodům s použitým zbožím). Rezervy se dají rovněž najít u telefonních a bankovních poplatků, u rodinných pojistek nebo u auta. Dále šetříme všemi energiemi.

 

I šetřit se musí umět

Šetrnost je velmi cenná vlastnost. Nic se však nemá přehánět. Jestliže hledáme korunové rezervy při každém nákupu, tak ztrácíme radost ze života. Proto je důležité šetřit s rozumem. A hlavně si stanovujeme finančně splnitelná přání. Vždy současně při omezování rodinných výdajů hledáme cesty, jak zvýšit rodinný příjem. Zdali není možné v práci získat vyšší mzdu, najít si lépe placenou práci, nějaký „vedlejšák“ nebo alespoň jednorázové brigády. Nepodléhejme pocitu, že už nemůžeme zvýšit rodinný příjem nebo více šetřit. Vždy se ještě nějaká cesta najde.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist