Safír – drahý kámen „chrpově modré barvy“

29.květen 2013

Název tohoto drahého kamene je odvozen od řeckého slova sappherios = modrý. Poněvadž je safír rovněž drahokamovou odrůdou korundu bývá nazýván krásným ušlechtilým bratrem rubínu. tedy taky pouze o stupeň nižší tvrdost než diamant a jeho jemnou chrpovou modř vytváří příměsi železa a titanu.

Nejstarším známým nalezištěm safírů je ostrov Srí Lanka, další významné naleziště se nacházíThajsku, Kambodži a Indii. Velmi kvalitní evropské safíry se nacházejí takynaši zemi, a to na Jizerské Louceseverních Čechách. Na tomto nalezišti byl dokonce v 16. století zřízen důl na těžbu drahých kamenů. Pěkné vybroušené safíryJizerské Louky se nacházejí ve sbírkách Národního muzeaPraze. Safíry jako velmi žádané drahé kameny zdobí koruny nejednoho panovníka.

Safír sv. Edwarda

Nejznámějším je snad safír sv. Edwarda, připomínaný již roku 1042, který zdobí společnědalším velkým safírem zvaným Steward britskou královskou korunu. Velmi hodnotné safíry najdete i na carské koruně Ruska a dva velké safíry jsou ozdobou i naši Svatováclavské koruny. Safír je vhodným kamenem proti nespavosti, snižuje krevní tlak, příznivě působí taky na ušní nemoci. Je šťastným kamenem pro astrologická znamení býka, panny, vah, ryb a vodnáře.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist