Rubín – drahý kámen barvy „holubí krve“

5.červen 2013

Rubín dostal název podle latinského slova rubeus = červený. Je drahokamovou odrůdou korundu a jeho barvu od karmínově červenépo nachovou, která dostala název „holubí krev“ způsobuje malá příměs chrómu. Rubín je zároveň velmi tvrdým kamenemtvrdostí jen o stupeň nižší než diamant.

Nejstarší známá naleziště rubínu jsou z Horní Barmy. Písemné záznamy ze zdejší těžby rubínů pocházejí ze 6. století, i když údajně se zde měly těžit již v době bronzové. Další známá naleziště rubínů se nacházejí na Srí Lance, Thajsku, Kambodži, Indii, Borneu a Madagaskaru. Nejkrásnější sbírky rubínů jsou uloženy v klenotnicích indických knížat nebo v pokladu bývalého íránského šacha v Teheránu. Rubín vynikající úrovně najdete i v mineralogické sbírce Národního muzea v Praze.

Rubín má vysokou tvrdost

Rubín se pro svou vysokou tvrdost a další důležité fyzikální zákony používá taky v průmyslové výrobě. Dříve, ale taky dnes je na mnohých luxusních hodinkách uvedeno, kolik rubínů zde, míněno jako ložisek v hodinovém strojku, ve skutečnosti je. Průmyslové rubíny slouží taky jako vynikající brusivo a leštivo a jsou taky hlavní součástí moderních generátorů světla – takzvaných laserů. Rubín povzbuzuje životní optimismus, dokáže posilovat srdce i krevní oběh a zmírňuje zrakové potíže. Je přiřazován k astrologickým znamením štíra, berana a lva.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist