Rozumné dluhy

9.září 2016

foto Šťastní senioři.cz

 

Když dluhy přerostou rodině přes hlavu, tak je exekuce pouze otázkou času. Současně to neznamená, že každý úvěr je špatný. Záleží na účelu a podmínkách. Bankovní úvěr na vlastní bydlení nebo studium je dobrým dluhem. Vždy je však potřeba každou půjčku důkladně promyslet.

 

Koupit nové auto, elektroniku nebo dovolenou není problém. Slogan „kupte teďplaťte potom“ najdeme při procházce městem téměř na každém kroku. Přesto však odolejme a nezadlužujme se zbytečně kvůli nové televizi a dalších věcí, bez kterých se obejdeme. Všichni si chceme plnit naše přání, stanovujme si však finančně dostupné cíle, na které si můžeme našetřit.

Čtěte dále:

- Zlatá mince - dárek pro vnuky

 

Úvěru se nevyhneme

Život na dluh je ve vyspělých zemích normální. Rozdílná je však příčina zadlužení. Bydlení či vzdělání jsou dobrými investicemi. Pořídit si bydlení „za hotové“ je pro většinu mladých rodin nereálné. Při důkladném zvážení finančních možností rodiny je hypotéka správnou volbou. Měsíční splátky musí ovšem rodinný rozpočet zvládnout. Dluhy se totiž platit musí vždy, jinak přichází exekutor.

 

Mějme vždy rezervu

Některé rodiny si chtějí vše dopřát hned. Nechtějí čekat, až nešetří. Zadlužují se tedy někdy zcela zbytečně kvůli zboží, na které je lepší si našetřit, než brát půjčku. Přitom si berou úvěry na samé hranici existence. Při finančních problémech, např. snížení platu, dočasné nezaměstnanosti, potom nemají peníze na pravidelné splátky. Každý úvěr se musí jednou zaplatit, a to včetně nemalých úroků. Proto je potřeba si každý úvěr dobře promyslet. Před samotnou žádostí o půjčku nebo úvěr je dobré znát finanční možnosti rodiny. A vždy mít určitou rezervu, kdyby se rodinná finanční situace nevyvíjela podle našich představ.

 

Jak vybrat úvěr?

Výběr úvěru, jeho výše, zajištění a nastavení dalších parametrů je velmi důležité. Nesplácení úvěru totiž znamená veliké komplikace. Běžná rodina nemá šanci se exekuci vyhnout. Proto je vždy potřeba důkladně číst a studovat úvěrové podmínky. A vybrat si správný úvěr. První volbou při hledání úvěru by měla být banka. I pro nižší částky jako třeba 20 tisíc Kč. Přestože je vyřízení úvěru v bance zpravidla zdlouhavější a vyžaduje více papírování než u nabankovních institucí. Banky mají totiž vždy zájem na tom, aby byla dlužná částka včetně úroků řádně a včas splacena.

 

S úvěrem nespěchejme

Nikdy nevyřizujme úvěr v časové tísni. A nelepme současné finanční problémy krátkodobými rychlými půjčkami, které jsou nejdražší. U čerpání půjček a úvěrů jednoznačně platí, že „dvakrát měř a jednou řež“. Správným výběrem úvěru můžeme na úrocích značně ušetřit.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist