Rozdíl mezi spořícím a termínovaným vkladem

22.srpen 2014

foto redakce Šťastní senioři.cz

Česku je spoření na spořící nebo termínované vklady velmi populární. Jedná se totiž o bezpečný způsob zhodnocování peněz. Vklady na spořícím nebo termínovaném účtu u banky jsou totiž ze zákona pojištěnyplné výši až do částky 100 000 € (přibližně 2,57 mil. ). Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ani v případě krachu banky o svůj vklad na spořícím nebo termínovaném vkladu nepřijdete. Do uvedené částky jsou totiž pojištěny. Ten, kdo má 90 000 € (přibližně 2,31 mil. ) ve dvou různých bankách, tak v případě krachu obou bank nepřijde ani o korunu svých úspor, i když celková částka je 180 000 €. Vždy se posuzuje částka u jedné instituce.

Čtěte dále:

- Kde spořit vnukům a vnučkám?

- Poslání peněz na špatný účet

Vklady jsou ze zákona pojištěny i ve spořitelních a úvěrních družstvech. Spořící nebo termínovaný účet?

Spořicí účet

U spořicího účtu máte výhodu, že peníze můžete mít ihned k dispozici. Spořicí účet si lehce zřídíte ke svému běžnému účtu u své banky. Přes internetovou aplikaci vaší banky si můžete lehce převádět peníze z běžného účtu na spořicí účet a naopak. Abyste však dosáhli na úrokovou sazbu u spořicího účtu, tak musíte splnit bankovní požadavky. V některých bankách bude váš vklad na spořicím účtu úročen vyšší úrokovou sazbou (např. 1,7 %), jestliže zůstatek neklesne pod určitou částku (např. 50 tisíc Kč). Při nižší úložce bude vklad úročen úrokovou sazbou jako běžný účet (např. 0,1 %).

Termínovaný vklad

Vklady na termínovaném účtu jsou úročeny ještě výhodněji než u spořicího účtu. Peníze však nemáte po sjednanou dobu k dispozici (např. 1 rok nebo 5 let). Banka tedy má jistotu, že může s vašimi penězi po stanovenou dobu volně manipulovat. Úroková sazba u termínovaných vkladů závisí na výši vašeho vkladu a délce výpovědní lhůty (např.  4 %). Čím vyšší vklad a delší výpovědní lhůta, tím vyšší úroková sazba.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist