Radíme: Jak se starat o seniora

7.prosinec 2016

Život člověka je jakoby rozdělený na dvě části. Jednu polovinu našeho života se rodiče starají o nás, v druhé zas my o . V určité chvíli se karta zkrátka obrátí a rodiče, kteří se kdysi starali o svoje děti, začnou péči sami potřebovat. Jejich tělo i mysl sice slábne, ale navzdory tomu si zaslouží zbytek života prožít co nejkvalitněji.

 

 

Paradoxem je, že najdete množství informací o tom, jak se starat o děti, ale péče o seniory je stále jakoby tabu a musíme se to většinou naučit způsobem pokus - omyl. Jak jít na jistotu?

 

Senior v naší rodině potřebuje pomoc

Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že potřebujete zajistit péči o seniory nebo seniora ve vaší rodině, měli byste podniknout systematické kroky, které vám celý průběh výrazně ulehčí. Které to jsou?

 

Nezapomínejte na sebe

Samozřejmě, chápeme, že chcete pro svého rodiče udělat to nejlepší, ale pokud se budete zbytečně přepínat, může to být v konečném důsledku bolestné nejen pro vás, ale i pro seniory. Hned na začátku byste si proto měli udělat jasno v jedné věci. Bohužel, je více než pravděpodobné, že zdravotní stav seniora se bude postupně zhoršovat a vy s tím nic nenaděláte. Nezapomínejte na to, že i vy máte rodinu, o niž se musíte starat, a proto si na pomoc raději přivolejte profesionály.

 

Zjistěte co nejvíce informací o zdravotním stavu seniora

Udělejte si seznam všech lékařů, které váš rodič navštěvuje, a přímo u nich se informujte o jeho zdravotním stavu v současnosti i nějakých prognózách do budoucnosti. Důležité je také udělat si přehled všech léků, které senior užívá. Jenom tak budete umět zabezpečit kvalitu života seniorů takovou, jakou si zaslouží.

 

Informujte se o možnostech péče o seniory ve vašem okolí

Péči o prarodiče mohou usnadnit například denní stacionáře nebo pečovatelská služba, která vám může pomoci s péčí o seniory. Vhodný výběr lékaře vám zase zajistí optimální zdravotní péči o seniora.

 

Spolupracujte s celou rodinou

Svolejte rodinnou radu a hned od začátku zapojte do péče o prarodiče co nejvíce příbuzných. Každý může nějak přispět. Pokud ne finančně, tak může vymyslet volnočasové aktivity pro seniory a občas je vzít na procházky nebo jim přečíst něco z jejich oblíbené knihy.

 

Možností, jak zajistit seniorům kvalitní zbytek života bez zbytečných stresů, je několik. Pamatujte však na to, že nejlépe se bude cítit doma. Ve svém přirozeném prostředí. Nejlepším řešením bude pečovatelka. Na internetovém portále www.domelie.cz najdete množství zkušených pečovatelek, které vám s péčí o seniory velmi rády pomohou.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist