Proč je výhodné cestovní pojištění?

1.prosinec 2013

foto redakce Šťastní senioři.cz

Senioři jsou rok od roku aktivnější a více cestují. Pro mnohé cestovní kanceláře představují právě senioři největší skupinu zákazníků. Cestujeteli do zahraničí, nezapomeňte na komerční cestovní pojištění. Proč?

Naše práva v EU

Při cestách a pobytu v členských zemích EU máte stejná práva jako domácí občané. To taky znamená, že máte nárok na zdravotní péči za stejných podmínek jako domácí občané. K získání této zdravotní péče vám bude v zemích EU stačit Evropský průkaz zdravotního pojištění vydaný vaší zdravotní pojišťovnou. I v Evropě je však lepší vždy cestovat s cestovním pojištěním. Proč? Základní zdravotní péče není ani v Evropě zadarmo.

Pacienti hradí spoluúčast. Bez komerčního cestovního pojištění musíte spoluúčast platit jako domácí občané. V některých zemích je míra spoluúčasti velmi vysoká. Evropané platí za stomatologické ošetření, léky, hospitalizaci, ambulantní péče, nemocniční péči či za návštěvu lékaře vysokou spoluúčast.  Spoluúčast může dosahovat i stovky eur. Jenom u léků je spoluúčast často 50 % ceny léků. Ve většině zemí je vysoká spoluúčast u zubaře (často v plné výši). Pobyt v nemocnici je rovněž drahý. Ve většině zemí musí pacienti hradit poplatek za pobyt, za léky i za stravu.  Např. základní hospitalizační poplatek činí ve Francii 16 € na den, v Německu 10 € na den, v Lucembursku 13 € na den.

Evropský průkaz zdravotního pojištění dobrá věc, ale komerční cestovní pojištění přináší podstatně větší jistotu. Při cestách do mimočlenských zemí EU je naprostou nutností. Výhodné je mít uzavřeno komerční cestovní pojištění i při cestách do členských zemí EU. Komerční cestovní pojištění vám totiž nabízí důležité věci navíc.

Co nabízí komerční pojištění navíc?

  • Asistenční službu, která vám poskytne v zahraniční profesionální pomoc v češtině 24 hodin denně. Při stresových situacích bez znalosti jazyka vám může tato služba velmi pomoci. 
  • Máte-li uzavřeno komerční cestovní pojištění, tak je jedno zda budete ošetřeni ve veřejném nebo soukromém lékařském zařízení. Na hledání veřejného zdravotního zařízení nemusí být často čas.
  • Z komerčního cestovního pojištění vám bude uhrazena i míra spoluúčasti, která je v některých zemích velmi vysoká.
  • Z komerčního cestovního pojištění je hrazen převoz nemocného zpět do ČR, v případě smrti jeho ostatků.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist