Předčasný důchod je potřeba si promyslet

24.červen 2014

Důchod být odměnou za celoživotní dřinu, a to i předčasný důchod. Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že vypočtený důchod bude trvale krácený, při dosažení řádného důchodového věku se nebude přepočítávat.

Důchod

Kdy do předčasného důchodu?

Do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Občané, kteří mají důchodový věk vyšší než 63 let, budou moci odejít do předčasného důchodu již v 60 letech, nejdříve bude možné odejít do předčasného důchodu 5 let před dosažením řádného důchodového věku.

 

Čím dřívější odchod do důchodu - vyšší krácení a nižší měsíční důchod

Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti, proto platí, že čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení za předčasnost a nižší měsíční důchod.

 

Praktický příklad

Jak může odchod do předčasného důchodu snížit měsíční výši státního důchodu si ukážeme na praktickém příkladu. Vypočítáme si řádný důchod paní Novákové, jestliže její průměrná měsíční mzda za odpracované roky činí 21 760 Kč a získá dobu pojištění v rozsahu 41 let. Vypočítáme si rovněž předčasný důchod o 360 dní dříve, o 720 dní dříve a o 1 080 dní dříve. Pro zjednodušení vypočítáme důchod vždy dle legislativy roku 2014 a při stejné době pojištění a průměrné měsíční mzdě.

  • Při odchodu do řádného důchodu by měla paní Nováková měsíční důchod ve výši 11 015 Kč, při odchodu do předčasného důchodu o 360 dní dříve by byl měsíční důchod 10 508 Kč, při odchodu do předčasného důchodu o 720 dní dříve by byl měsíční důchod 9 831 Kč a při odchodu do předčasného důchodu o 1 080 dní dříve by měla paní Nováková důchod 8 984 Kč.

Krácení u předčasného důchodu je tak někdy vyšší než si někteří občané představují, proto je odchod do předčasného důchodu dobře promyslet.

 

Nechte si poradit od odborníků

Kdy máte nárok na jednotlivé důchody? Jak vysoký důchod mohu očekávat? Jaké jsou možnosti výdělku v důchodu? Kdy ztratím na důchod nárok? Jak si o důchod zažádat? Kdy můžete odejít do důchodu? Jaké jsou důchodové trendy? Co všechny ovlivňuje výši důchodu? Jak postupovat, když s něčím nesouhlasíte? Na všechny otázky ve Vašem konkrétním případě můžete získat odpověď v bezplatné poradně.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist