Poslaní peněz na špatný účet

29.srpen 2015

foto redakce Šťastní senioři.cz

Všechny platbyúhradě přes internet je nutné několikrát zkontrolovat. Aby číslo účtu, variabilní symbol a částka odpovídaly skutečnosti. Především potom číslo účtu. I když jsme opatrní, tak můžeme platbu zaslat omylem jinam. Jak postupovat?

 

Kontaktujte majitele účtu

Když zjistíte, že jste nějakou platbu uhradili jinam, než jste zamýšleli, tak se nejdříve obraťte na banku majitele účtu, kde jste platbu omylem zaslali. Banku zjistíte dle kódu banky. Banka vámprvním momentě nesdělí adresu a telefon majitele účtu. Pouze vám zprostředkuje zaslání žádostiúhřadě špatně zaslané částky. Jak napsat takovou žádost? Především je nutné uvést, jakou částku a na jaký účet požadujete zaslat zpět a termín zaslání. Samozřejmě nesmí chybět důvod špatného zaslání. V žádosti buďte věcní, struční a slušní. V některých případech u nižších částek si neoprávněné platby příjemce nemusí všimnout. Nemyslete si vždy, že nás chce někdo podvést.

 

Kdy je potřeba se obrátit na soud?

Jestliže peníze po žádosti nedostanete zpět, tak vám banka již zadá adresu majitele účtu a zašlete mu doporučenou výzvu k úhradě dané částky. Pokud i po zaslání doporučené výzvy nedostanete své peníze zpět, tak se budete muset obrátit na soud. Budete muset podat žalobu. Nejlépe prostřednictvím advokáta. U špatné platby se jedná o bezdůvodné obohacení. Dle § 451 občanského zákoníku kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, musí obohacení vydat. Bezdůvodným obohacení je majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu, plněním z neplatného právního úkonu nebo plněním z právního důvodu, který odpadl, jakož i majetkový prospěch získaný z nepoctivých zdrojů.

 

Jak minimalizovat chybu?

U nižších částek se však žaloba často nevyplatí, proto je dobré minimalizovat chyby. Jak?

  • Platby neprovádějte nikdy ve spěchu, stresu nebo v časové tísni.
  • Zadávané údaje několikrát zkontrolujte.
  • Vyplňujte i nepovinnou kolonku „poznámka“, kde uvedete o jakou platbu a za co se jedná. Rychleji tak všechny platby dohledáte a špatnou platbu můžete dohledat sami dříve, než po urgenci toho, komu jste původně měli zaplatit.
  • Plaťte všechny z domácího počítače.
  • U opakujících se plateb (např. za telefon, platbu obědů ve škole…) proveďte příkaz k inkasu. U stejných částek (např. pojistek) si nastavte trvalý příkaz k úhradě. Čím méně příkazu budete zadávat, tím menší pravděpodobnost chyby.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist