Opál

25.říjen 2016

Opál, drahý kámentvrdostí 5,5 – 6,5 stupňů vytváří mnoho druhů. Drahokamovou hodnotu jen drahý opálduhovou měnou barev, ohnivý opál zbarvený oxidy železa do oranžovačervena a taky hialid, který je zcela čirou odrůdou opálu.

Drahé opály se od starověku až do 19. století těžily pouzedolech na východním Slovensku nedaleko Prešova v okolí obcí Dubník a Červenica. Proslulá a bohatá naleziště drahého opálujižní Austrálii byla objevena až v roce 1875. Drahý opál patřítajemným kamenům země a svou hrou duhových barev fascinuje člověka již od starověku.

Krása duhových barev drahého opálu

Záhada magické hry duhových barev drahého opálu byla vyřešena až v polovině 20. století pod elektronovým mikroskopem. Drahý opál se sestávádrobných kuliček a jejich prostorové uspořádání a vzdálenost mezi nimi vytváří rozklad světla. Drahý opál svou proměnlivou barvou symbolizuje mnohotvárnost našeho života. Kámen se užíváléčbě očních nemocí, leukémie a padoucnice a příznivě působí i na onemocnění žaludku a střev. Astrologové jej přiřazujíznamením Ryb, Raka a Berana.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist