Mandarínky

8.únor 2013

Mandarínky nám připomínají malé sytě oranžové pomeranče. Jsou to plody citroníku mandarinkového, nebo mandarinkovníku , pěstovaného ve většině subtropů i v tropech.

 

Velké plantáže mandarinkovníku se nacházejíjižní a jihovýchodní Asii, ve Středomoří, v jižní Africe, Brazílii a Austrálii. Pravlastí mandarínek byl zřejmě Vietnam nebo jižní Čína. Ve Středomoří se mandarínky začaly pěstovatpočátkem 19. století, v USA pak až v polovině 19. století. Nejvíce mandarínek vyváží Řecko, Itálie a Španělsko.

 

Mandarinkovník je ze všech citroníkových dřevin nejvíce odolný proti chladu. Proto se snadno vypěstuje ze semen i v bytě, tedy bez skleníkového prostředí. Bez naočkování vyšlechtěného kultivaru však nelze očekávat úrodu plodů ani pozdějších letech.

 

Název mandarínka není odvozen od slova mandarín, což je označení čínského vysokého císařského úředníka, i když zajisté mnozí císařští mandaríni měli chutné ovoce mandarínkyobliběNázev mandarínek je odvozen od slova mandaro, což je domorodé pojmenování ostrova Mauritius v Indickém oceánu, kde se mandarínkám velmi dobře daří.

 

Autor: redakce Šťastni senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist