Kokosové ořechy

16.červen 2014

Kokosové ořechy jsou plody tropické palmy kokosovníku ořechoplodého. Kokosem bývá označována bílá dužnina ořechu, která se většinou prodává strouhaná jako kokosová moučka.

 

mladých kokosových ořeších je kokosové mléko, které se v tropech pije pro osvěžení. Usušený kokos je ve světovém obchodu známý jako kopra. Je to základní surovina pro výrobu rostlinných pokrmových tuků. Z kokosové moučky se pak vyrábějí nejrůznější sladkosti.

 

 

Druhou surovinou, kterou poskytují kokosové ořechy, jsou hrubá, hnědá a pevná vlákna, kterásloužívýrobě koberců, lan a různých dalších předmětů. Kokosovník ořechoplodý roste na pobřeží pevnin a ostrovůtropech a poskytuje domorodcům mnohonásobný užitek. Tvrdí se, že stejný počet užitečných vlastností, kolik je dníroce. Pravlast kokosovníku není jednoznačně určena. Většinou se klade do indomalajskopacifické oblasti, kde se praktické využití palmy, spoluchlebovníkem a rýží, pojíprastarou kulturou a národními zvyklostmi tamních původních obyvatel. Je jistě zajímavé, že kokosovník znali již starověcí Féničané, obývající Středomoří. V archeologických nálezechobdobí starověkých Féničanů se nacházejí krásné stříbrné talíře, na kterých jsou zobrazeny plodné kokosové palmy.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist