Kde spořit vnukům a vnučkám?

15.září 2014

foto redakce Šťastní senioři.cz

Každá babička nebo dědeček chce finančně přispět svým vnukům a vnučkám. Rodiče i prarodiče chtějí dětem zajistit kvalitní vzdělání a finančně mu pomoci na startudospělosti. Finanční trhy prochází častými změnami, jak bezpečně dětem spořit či investovat?

Nejlepší investice pro dítě je zajištění kvalitního vzdělání. Současně chceme naše děti podporovat v jejích koníčcích. Dětská zábava, sport či vzdělání je však finančně nákladné. Včasné spoření vám však může značně pomoci tyto náklady zvládnout a dopřát dítěti např. studijní pobyt v zahraničí.

Stavební spoření je jistotou

Spořit vašemu dítěti formou stavebního spoření je pořád výhodné. Smlouva o stavebním spoření by neměla v žádné rodině chybět. I po snížení je státní příspěvek vysoký, úroková sazba činí většinou 2 % (někdy i 3 %). Jestliže budou rodiče a prarodiče po dobu šesti let dítěte pravidelně vkládat na účet u stavební spořitelny 20 tisíc Kč ročně, tak za každý rok státní příspěvek ve výši 2 000 Kč a současně je vklad úročen. Čistý úrokový výnos je přes 5 %. Navíc bez rizika. Stavení spoření je totiž pojištěno, stejně jako vklady na bankovním účtu. Na smlouvu o stavebním spoření však můžete dítěti spořit třeba 18 let, následně lze čerpat úvěr za předem daných podmínek.

Podílové fondy jsou v kursu

Ceny akcií během let pravidelně stoupají i klesají. Na vývoji cen akcií lze hodně vydělat, ale i prodělat. Bez potřebných znalostí trhu je šance na vysoký výnos malá. Pravděpodobně pro vás budou výhodnější podílové fondy, čím dál oblíbenější forma spoření dětem. Jednorázová investice do podílových listů se pohybuje od 5 tisíc Kč (opakovaná od 500 Kč). Vybíráte si stupeň rizika. Dobu trvání fondu je zpravidla tři až šest let. Můžete investovat do peněžních fondů, zajištěných fondů či do smíšených fondů. Nejvyšší zhodnocení je u smíšených fondů, které investují do akcií až ze 70 %. Každý fond má předem stanovené pravidla investování. Když investujete do podílových listů déle než 6 měsíců, jsou vaše příjmy osvobozeny od daně z příjmu.

Co takhle investovat do zlata či stříbra?

Zajímavou možností zhodnocení peněz pro vaše dítě je investování do zlata či stříbra. Investice do drahých kovů nemusí být ani pro vás komplikovaná. Můžete vašemu dítěti koupit zlaté či stříbrné pamětní mince. Nákup pamětních mincí je snadný. Je však důležité koupit tyto mince (např. v hodnotě pěti tisíc korun) hned po emisi centrální bankou. V tomto případě zaplatíte pouze prodejní hodnotu. Všechny mince se emitují v omezeném množství a jejich cena dlouhodobě roste. Nákup zlaté mince je tedy dlouhodobou investicí. Současně je to pěkný dárek např. k narození dítěte. Za dvacet let budou mít tyto pamětní mince zcela jinou hodnotu a jejich prodej může představovat důležitý zdroj financí pro postavení se na vlastní nohy.

Čtěte dále:

- Zlatá mince - dárek pro vnuky

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist