Kde můžeme ušetřit?

3.září 2014

foto redakce Šťastní senioři.cz

Většina seniorů je nucena nakládatfinancemi velmi obezřetně, proto využívají různé cesty, jak snižovat výdaje. Chějí-li si senioři dopřád dovolenou, tak si na ni musí během roku našetřit. Jak můžeme ušetřit, aby neklesla naše životní úroveň?

Umět šetřit je velmi cenná vlastnost. K příjemnému a radostnému životu je dobré, aby se šetření nestalo naší hlavní náplní života, zapisováním všech korunových výdajů ztrácíme radost ze života.  

Čtěte dále:

- Kde spořit vnukům a vnučkám?

- Výběrem bankovního účtu můžete ušetřit

Kupujme, co potřebujeme. Mnoho lidí při nákupu v obchodních střediscích koupí věci, které skutečně nepotřebuje. Proto je dobré kupuvat pouze věci, které skutečně potřebujeme, nejlépe dle lístečku. Dobré je rovněž nakupovat v posezónních slevách (zimní oblečení nakoupíme cenově výhodněji na jaře a letní na podzim). U potravin se osvědčuje nenakupovat každý den.

Úsporné auto

Menší úsporný vůz přináší rovněž zajímavou úsporu. Odchod do důchodu a snížení životní úrovně neznamená automaticky, že se senioři musejí vzdát svého auta. Naopak. Auto je pro většinu seniorů nepostradatelný pomocník. Roční výdaje spojené s provozem auta se však dají snížit změnou auta za menší úspornější vůz. Při stejných kilometrech se ušetří za benzín i nižší povinnou pojistku (čím nižší obsah, tím nižší pojistka). Menší vozy jsou rovněž i levnější.

Telefonní poplatky

Uspořit mohou senioři i za telefon, aniž by volali méně. Dobré je zkontrolovat nabídku jednotlivých mobilních operátorů a volat častěji přes internet (např. Skype). Pokud se senioři v této oblati neorientují, tak mohou požádat o pomoc vnuka či vnučku, kteří jim rádi pomohou.

Život bez dluhů

Nezadlužovat se. Právě senioři jsou pro mnohé splátkové společnosti vítanými zákazníky, protože mají pravidelný důchod. Neplnění splácení půjčky, znamená okamžitou exekuci důchodu.

Úspora energie

Šetřit se dá rovněž na elektřině, vodě a teplu. Jak? Používat úsporné žárovky místo klasických žárovek, důsledně zhasínat vypínače, úplně vypínat všechny elektrické spotřebiče, používání plynového šporáku místo elektrického, pořízení plastových oken, myčky na nádobí, nepřetápění místností v bytě, sprchování místo koupání.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist