Juta

21.březen 2013

Juta je obchodní název lýkových vláken ze stonků některých jutovníků. Na vlákno se pěstuje především jutovník tobolkatý, který pochází pravděpodobnějižní Číny nebo Malajska. Jeho hlavní produkční oblast se nacházíIndii.

 

Vlákna juty, zvaná také indický len, nebo bengálské a kalkatské konopí, jsou lesklá, zprvu světlá, později hnědá, hrubší než bavlna a křehčí než konopí a len. V třicátých letech 19. století se přišlo na strojní techniku spřádání jutových vláken a juta se po bavlně stala druhou textilní surovinouupotřebení a takyzastoupení ve světovém obchodu.

 

Vlákna nelze bělit, dají se však barvit. Z juty se vyrábí pytlovina a jiné obaly a je taky vhodná na výrobu závěsů, koberců, rohoží nebo provazů. Na jemnější tkaniny se juta míchábavlnou, vlnou nebo lnem.

 

Za druhé světové války se jutovník začal taky pěstovat v Brazílii. Příbuzný jutovníku tobolkatého je jutovník zeleninový, jehož mladé výhonky a listy jsou chutnou špenátovou zeleninou. Pěstuje se v Indii v Egyptě a v tropické Africe. Jeho šedožlutá až načervenalá vlákna nejsou tak kvalitní jako vlákna jutovníku tobolkatého. Největším dovozcem juty je USA, hlavním výrobcem juty je Velká Británie.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist