Jaké výhody přináší penzijní připojištění?

26.srpen 2011

foto redakce Šťastní senioři.cz

Vlastní penzijní připojištění je jednoumožností, jak se alespoň částečně finačně zajistit, aby odchodem do důchodu výrazně nepoklesla naše životní úroveň. Penzjiní připojištění je výhodné kvůli státnímu příspěveku (plánuje se jeho zvýšení) a možnosti nižší daňové povinnosti.

Kdy uzavřít penzijní připojištění?

Penzijní fondy zaručují zaměstnancům a podnikatelům peněžní plnění v době nemoci, důchodu či v rámci jednorázového vyrovnání. Občané díky penzijnímu připojištění už nespoléhají na stát a rozhodli se vzít věci do svých rukou. Současný trend v Evropě je jasný, jakmile má mladý člověk zabezpečenou svou vlastní rodinu a má vyřešenu bytovou situaci, začíná myslet i na finanční zabezpečení v době svého důchodu. K tomu dochází přibližně okolo pětatřicátého roku (výhodnější je však již ve třiceti letech). Penzijní připojištění je samozřejmě doplňkem důchodového systému. Ale významným, neboť občané si střádají dlouhá léta.  Penzijní fondy musí respektovat velmi přísná omezení. Jejich investice jsou hlídány a v mnoha případech omezeny, z toho pramení i nevýhoda penzijního připojištění, a sice nižší výnosnost.

Daňové zvýhodnění penzijního připojištění pro občana

Penzijní připojištění je daňově zvýhodňováho, dle § 15 odst. 13 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů v platném znění.  Od základu daně ve zdaňovacím období odečíst platbu příspěvků zaplacených občanem na penzijní připojištění se státním příspěvkem. Při spoření nad 6 000 Kč ročně je možné si o částku, která přesahuje, snížit daňový základ, a to až do výše 12 000 Kč za zdaňovací období. Při placení penzijního připojištění ve výši 1 500 Kč činí daňová úspora 1 800 Kč (15 % z 12 000 Kč).

Výše státního příspěvku

Stání příspěvek je poskytován občanovi po celou dobu jeho spoření a závisí na výši jeho měsíční úložky. Při měsíční úložce 100 Kč činí státní příspěvek 50 Kč, při 200 Kč činí 90 Kč, při 300 Kč činí 120 Kč, při 400 Kč činí 140 Kč a při 500 Kč přispívá stát měsíčně 150 Kč. Vláda však navrhuje zvýšení státního příspěvku na 230 Kč při měsíční úložce 1 000 Kč. V případě schválení návrhu atraktivita penzijního připojištění jistě vzroste, což je dobře. Jedná se totiž o finanční jednoduchý finanční produkt, který je dobře srozumitelný většině pracujících.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist