Jak poznám lék od potravinového doplňku?

9.září 2014

foto redakce Šťastní senioři.cz

Za léky utrácí senioři rok od roku více peněz. Víme však, jaký je rozdíl mezi léky na předpis, bez předpisu či potravinovými doplňky? Jak vysoké jsou poplatky za lékyČesku?

Co je to lék?

Léčivé přípravky neboli léky jsou např. kapky, tablety nebo injekce. Ze zákona o lécích (č. 378/2007 Sb.) se léčivým přípravkem rozumí:

  • Látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat.
  • Látka nebo kombinace látek, kterou lze použit u lidí nebo podat lidem, nebo použít u zvířat či podat zvířatům, a to buď za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku, nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy.

Na léky jsou tedy kladeny vysoké nároky. Před samotným prodejem léků, musí proběhnout registrace. U každého léku musí být doložena jeho léčivá účinnost. Vývoj léku a následné dlouhodobé testování je velmi nákladnou záležitostí. Každému léku, který je schválen, je přiděleno registrační číslo. Účinnost léku v Česku hodnotí Státní ústav pro kontrolu léčiv (www.sukl.cz). Léky však mohou být taky schváleny na úrovni celé EU.

Čtěte také:

- Proč většinu léků bez předpisu nedostanu?

- Proč si uzavřít životní pojištění?

Jak poznám potravinový doplněk?

V lékárně se však často můžeme setkat s přípravky, které jsou pouze potravinovými doplňky. V Česku se totiž v lékárnách prodávají nejenom léky, ale taky právě potravinové doplňky, které nesplňují výše uvedené nároky na léky. Zjednodušeně řečeno se jedná o potravinové doplňky s vysokým obsahem vitamínů, minerálů a dalších látek zpravidla příznivě ovlivňující náš zdravotní stav (např. tablety hlívy ústřičné). Nároky kladené na přípravky, které jsou označeny jako potravinový doplňek, jsou tedy nesrovnatelně nižší než u léků. U těchto přípravků nemusí být doložena účinnost, stačí doložit zdravotní nezávadnost, což je podstatný rozdíl. Splnit podmínky potravinového doplňku je tedy poměrně snadné a levné, na rozdíl od léku. Lehce však na první pohled v lékárně poznáme, zdali je v krabičce lék nebo potravinový doplněk, protože každý potravinový doplněk musí být na obalu označen slovy „doplněk stravy“ a u každého léků musí být na obalu uvedeno jeho registrační číslo (např. Ibalgin 400 má registrační číslo 29/154/88-C).

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist