Dobrý a špatný úvěr

10.duben 2015

foto redakce Šťastní senioři.cz

Půjčit si dneska peníze není problém. Ani pro penzisty. Žádný problém, pokud nám nepůjčí banka, je trhu dostatek jiných finančních institucí ochotných rychle nám donést penízedomů. Nepůjčujme si však zbytečně, exekucedůchodu je příliš snadná.

 

Exekuce důchodu

Nezodpovědný úvěr může dostat rodinu do problémů a exekuce na sebe nenechá dlouho čekat. Každoročně stoupá počet exekucí z důchodu, v současné době je exekuce nařízena přibližně na 65 tisíc důchodů. Zadlužovat se kvůli nákupu nové televize nebo dárkům pro rodinu je prostě nerozum.

 

Úvěr na bydlení

Úvěru se během svého života nevyhnul téměř nikdo z nás. Mnohé úvěry jsou dokonce prospěšné. Především ty, které dokážeme zhodnotit tak, že nám generují vyšší pravidelný příjem, než musíme každý měsíc platit bance na úrocích. Nebo na bydlení, kde bychom bez půjčky těžko bydleli ve svém. Našetřit v hotovosti je nesmírně náročné. Přesto by každý mladý pár měl před nákupem a pořízením úvěru, detailně si rozpracovat rodinný finanční plán. Je potřeba vždy pečlivě zvážit finanční možnosti a dopad splátek úvěru na rodinný rozpočet. Dluhy se musí platit vždy, jinak nám hrozí exekuce. Někdy je tedy lepší bydlet v podnájmu.

 

Jaký úvěr?

Přesto však platí, že není úvěr jako úvěr. Rozhodně není dobré v plánovaném rodinném rozpočtu počítat, že výdaje budou v budoucnu nižší než nyní a úhrada splátek nebude problém. Úvěr si berme pouze do výše, kterou náš rodinný rozpočet snese. Myslet si, že snížíme výdaje na jídlo o nějakou stokorunu a budeme na danou věc mít, je špatné. Může totiž nastat situace, kdy nutně potřebujeme půjčit, ale nikdo nám kvůli našim dluhům již nepůjčí. Nezadlužujme se, když je doba životnosti věci je kratší než doba splácení úvěru.

 

Víme, kolik nás ten úvěr bude stát?

Každou nabídku od finančních institucí si propočítejme a zjistěme, kolik skutečně zaplatíme v budoucnu.  Půjčka na 30 tisíc Kč při splátkách 899 Kč měsíčně na 5 let zní zajímavě, ale celkem zaplatíme 53 940 Kč, což už lákavé rozhodně není.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist