Diamant Koh-i-noor

26.červen 2012

Diamant Koh-i-noor patří mezi největší a nejznámější diamanty na světě. Podle pověsti byl nalezenIndii, v náplavech řeky Godavar, před čtyřmipěti tisíci lety. Nejstarší osudy tohoto diamantu nejsou známy a není známa ani jeho původní hmotnostsurovém stavu.

Jeho skutečná, doložená historie začíná ve 14. století, kdy byldržení vládnoucího rodu Malwarů, a později se dostal do vlastnictví vládnoucí dynastie Velkých Mughalů.

Diamant pak byl zasazen do oka slavného Pavího trůnu. Kdyžroce 1739 převzal vládu nad Indií perský dobyvatel šach Nadir a poprvé tento diamant spatřil, s úžasem pronesl slova Koh-i-noor = Hora světla. Název diamantu byl na světě.

roce1859 byl Koh-i-noor = Hora světla darován anglické královně Viktorii. Královna nechala drahý kámen přebrousit a snížila jeho hmotnost ze 186 karátů na 108,9 karátů, což odpovídá 21,78 gramům. Na druhé straně se však tímto přebroušením nebývale zvýšila hra jeho barev.

Koh-i-noor zdobí korunu anglické královny

Při předávání tohoto skvostu bylo královně diplomaticky řečeno, že Indie by raději viděla Koh-i-noor v držení jejího Veličenstva jako součást osobních šperků , než jako součást anglických korunovačních klenotů. V Anglii se pak rychle rozšířila pověra, že když bude diamant nosit mužský vládce Velké Británie, tak přijde o Indii. Královna Viktorie také šperk s tímto kamenem nepředala svému nástupci na trůn králi Edwardovi, ale jeho manželce. Později byl Koh-i-noor umístěn do středu korunovační koruny anglické královny, jako její hlavní klenot. Diamant Koh-i-noor tedy zdobí korunu anglické královny a nikoliv korunu anglického krále.

Indie si stejně v polovině 20. století vydobyla svou samostatnost na Anglii. Koh-i-noor a další drahé kameny však můžete dodnes obdivovat v klenotnici anglických panovníků, v Londýně, na královském hradě Toweru.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist