Banány

10.červen 2014

Banány pocházejíjihovýchodní Asie. Dle legendy si slavný vojevůdce Alexandr Veliký pochutnal na banánechIndii jižroce 327 . n. l. první zmínka o banánovém saduČíně pocházíroku 200 n. l.

 

V 7. století islámští dobyvatelé přinesli banány do Palestiny a odtud se dostaly na většinu území Afriky. Počátkem 16. století pak portugalští kolonisté založili banánové sady takyKaribiku a ve střední Americe.

 

Léčivé účinky banánů

Banány jsou bohaté na přírodní cukry, a proto se příliš nehodí při redukční dietě. Také lidé mající cukrovku by měli jíst banány jen zcela vyjímečně. V banánech je obsažen vitamín A, dále C a rovněž skupina vitamínů B. Z minerálů jsou zastoupeny především draslík, fosfor, magnezium a železo. Banány snižují hladinu cholesterolu v krvi, snižují krevní tlak. Dále zlepšují výkonnost mozku a dobře působí při poruchách trávení. Při komářím bodnutí se doporučuje důkladně potřít postižené místo vnitřkem banánové slupky. Banány můžeme přidávat na palačinky, do zmrzlinových pohárů, do dortů a zákusků. Lahodný je taky banánový kokteil. Banány mohou jíst i malé děti a oblíbené jsou taky mezi sportovci, neboť jsou vydatným a rychlým zdrojem energie.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist