Bambus

28.leden 2013

Bambus je název dřevnatých stébel stromovitých trav, která ve stech druzích a mnoha rodů dodávají tropickým lesům Asie a Ameriky typický ráz. Obecně se tyto trávy označují jako bambusy. Rostou velmi rychle až o 1 m za den.

 

Dutá článkovitá stébla plná ve svých kolénkách tvoří kmeny až 35 m vysoké. Pevností, lehkostí a pružností se bambusu jiný stavební materiál hned tak nevyrovná. Z bambusu se zhotovuje nábytek, rohože a provazy.

 

Z dutých článků kmenů vyrábějí domorodci nejrůznější nádoby, toulce na šípy, střelné zbraně foukačky a taky hudební nástroje. V Číně se už po staletí z dřeně mladých stonků vyrábí jemný papír. Na světovém trhu je bambus stále hledaným materiálem. Mladé výhonky bambusových rostlin jsou ve východní Asii oblíbenou zeleninou. Taky v prvních žárovkách amerického vynálezce T. A. Edisona zářilo už před více než sto lety zuhelnatělé vlákno bambusu. Otužilé druhy bambusu lze v chráněné poloze pěstovat taky u nás. Je tedy zřejmé, že užitek z bambusu je mnohonásobný. Bambusy navíc není nutno pěstovat, příroda nám je skýtá pravidelně a to v takovém množství, které několikanásobně přesahuje jejich současnou potřebu.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist