Ananas

2.únor 2015

Jihoameričtí a středoameričtí Indiáni znali a pěstovali ananas dávno před příchodem Evropanů. Tvrdí se, že Kryštof Kolumbus ochutnal jako první ananas na ostrově Guadeloupe v listopadu roku 1493.

 

Španělé a Portugalci zavedli záhy potom pěstování ananasu ve svých koloniích. Dnes jsou jeho plantáže nejenomtropech, ale i v subtropech. V 17. a 18. století siEvropě bohatí šlechtici na svých panstvích zřizovali vyhřívané skleníky, ve kterých pěstovali ananasy. Pro vývoz se ananasy sklízejí nedozrálé, zbarvení, vůni a chuť získajína místě prodejeteplých dozrávárnách.

 

Léčivé účinky ananasu

Ananas je velmi bohatý na vitamíny a minerály. V ananasu je hlavně vitamín C, vitamíny řady B a taky provitamín A. Z důležitých minerálních látek obsahuje například draslík, vápník, hořčík, fosfor, zinek a železo. Ananas obsahuje taky hodně manganu, který se vedle vápníku podílí na tvorbě zdravých kostí. Taky chrání žaludeční sliznici a ananasová šťáva se používá při horečkách a depresích. Ananas napomáhá obnově svalových a kloubních tkání a je proto přírodním léčivým prostředkem při artritidě kloubů a jiných problémech pohybového aparátu. Ananas snižuje srážlivost krve, snižuje krevní tlak a zlepšuje prokrvení orgánů. Taky brání nadměrnému zadržování vodytěle a napomáhá hubnutí. Ananas celou řadu léčivých účinků a je velmi oblíbeným tropickým ovocem.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist