Achát

26.září 2016

Název drahého kamene achátu je odvozen od říčky Achates (dnešní Dirillo) na jihu Sicílie, v jejímž korytě se již ve starověku acháty nalézaly. Achát tvrdost 7 stupňů a střídají se v něm vrstvy různě zbarveného chalcedonu, opálu a křemene.

Co je to geoda?

Některé acháty mají uprostřed geodudutinu,vlastně takovou jeskyňku, která bývá vyplněná zejména krystalky třpytivého křišťálu, někdy taky záhnědy nebo ametystu. Proužkování dává achátu zvláštní zajímavý ráz a různorodost barev a neopakovatelná kresba zaručují originálnost každého achátu jako Božího uměleckého dílanevšedního abstraktního obrazu. Právě pro své nenapodobitelné bizarní křivky, přímky anebo kruhy sestavené do abstraktních kreseb a obrazců byl již od starověku achát oblíbeným drahým kamenem.

Přináší štěstí a přátelství

Staří Sumerové a Egypťané jej používali jako ceněného šperkového kamene. Staří Řekové a Římané zase vynikalijeho uměleckém zpracování. Jejich proslulé kameje a gemy ryté do achátů jsou vysoce ceněnými uměleckými díly. Naše acháty se vyskytujíPodkrkonoší a byly sbírány již za vlády císaře Karla IV. Rovněž císař Rudolf II. obdivoval krásu podkrkonošských achátů. Další známé naleziště achátů jsouNěmecku, Rakousku, Rusku, Číně, Indii a v Brazílii. Acháty neztratily oblibu a přitažlivost aninaší době. Poněvadž acháty vyzařují velmi silnou pozitivní energii, traduje se o nich, že přinášejí štěstí a přátelství.

Achát posiluje funkci mnoha vnitřních orgánů, je doporučován při nemocech kůže, zažívacích potížích a cukrovce. Čistí tělo od jedovatých látek, včetně nikotinu. Všestranné léčivé účinky achátu tedy taky prodlužují lidský život. V duchovní sféře pak achát posiluje láskuBohu. Astrologové je přiřazují jako šťastný kámen ke znamením Štíra, Kozoroha, Býka, Blížence, Panny a Vah.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist