Zvolil jsem si předčasný důchod, můžu zpět nastoupit do práce?

14.červen 2012

foto redakce Šťastní senioři.cz

prodlužujícím se důchodovým věkem stoupá počet občanů, kteří využívají možnosti odejít do předčasného důchodu. Někdy se však stane, že předčasný důchodce obdrží zajímavou pracovní nabídku. Jak lze při pobírání předčasného důchodu zpět nastoupit do práce?

Při pobírání předčasného důchodu nemůže být žádná výdělečná činnost, ze které je odváděno důchodové pojištění. Pobírat předčasný důchod a pracovat standardně na základě pracovní smlouvy tedy není možné.

Spolupráce s OSSZ je nutná

Pokud se tedy poživatel předčasného důchodu do splnění důchodového věku zaměstná, tak mu po dobu zaměstnání nevzniká nárok na výplatu důchodu. Proto je nutné ihned po nástupu do zaměsntání oznámit tuto skutečnost společně se zaměstnavatelem na ČSSZ v Praze. Po dobu zaměstnání bude totiž občanovi pozastaven předčasný důchod. Pokud se oznámí zaměstnání opožděně, tak je zapotřebí vzniklý přeplatek vrátit. Oznámit zaměstnání je však nutné, kontrolní činností by ČSSZ tento nedostatek zjistila.

Po skončení zaměstnání požádá občan přes místně příslušnou OSSZ dle místa trvalého bydliště o uvolnění důchodu. Uvolňuje se již vypočítaný důchod, ale pokud bez pobírání důchodu odpracoval občan aspoň 90 dní, tak se mu krácení důchodu sníží. Výdělek není omezený.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist