Zloději v Česku letos ukradli už přes 4 274 aut. Třetina vozů zmizela v Praze

2.prosinec 2016

Více než čtyři tisíce dvě stě automobilů ukradli podle policejních statistik zlodějicelé České republice za prvních deset měsíců letošních roku. Celá třetina aut zmizelaPraze, nejméně pak naopakKarlovarském kraji a na Vysočině. Meziročně se počet ukradených vozů snížil, objasněnost krádeží je však podle statistik stále velmi nízká a letos se zatím pohybuje kolem 21 %.

Policejní statistiky za období od ledna do konce října letošního roku uvádějí, že zlodějiČeské republice ukradli celkem 4 274 osobních automobilůhodnotě přesahující 600 milionů korun. Největší částtohoto počtu, celkem 1 458 vozů, ukrojila Praha, kterátěchto statistikách obsazuje první příčku pravidelně. Po hlavním městě se nejvíce kradlo ve Středočeském kraji (542), Libereckém kraji (409), na jihu Moravy (347) a v Ústeckém kraji (342). Naopak nejméně aut bylo ukradenoKarlovarském kraji (31).

Co do srovnáníloňským rokem počet krádeží mírně klesl. Za první pololetí 2016 bylo ukradenocelém Česku 2 721 aut, ve stejném období roku 2015 to bylo 3 357 vozidel. Meziročně se tak jedná o 19% rozdíl. „Vývoj autokriminality vykazujevýjimkou roku 2013 dlouhodobě klesající trend. Počet krádeží dvoustopých vozidelroce 2015 meziročně poklesl o 28 procent,“ uvedla Jana Horákováodboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra. Podle dosavadních údajů se předpokládat, že klesající trend bude pokračovat i v letošním roce.

Nejčastějším terčem zlodějů aut jsouČesku dlouhodobě vozy tuzemské značky Škoda, mezi nimiž patří„nejvyhledávanějším“ modely Škoda Octavia a Škoda Fabia. Z dalších značek se pak často jedná o Volkswagen, Ford nebo Renault. Podle Jany Horákové se aktuálně nejvíce kradou auta, jež jsou nejčastějiprovozu a u nichž je tím pádem též velká poptávka po náhradních dílech. „V souvislosti se zvyšujícím se prodejem korejských a japonských vozůposledních letech lze ale předpokládat, že jak bude vozový park stárnout, bude se zvyšovat poptávka i po náhradních dílech těchto vozů, což může vést ke zvýšení krádeží uvedených koncernových značek,“ dodala Horáková.

Zloději se však nesoustředí jen na nejrozšířenější značky a modely. Cílem jejich nájezdů se stávajívozy, jejichž pořizovací cena se vyšplhá i nad milion korun. „Jedná se například o vozy značky Land Rover, vyšší řady BMW, Audi či Mercedes. Tyto vozy jsou často kradeny takzvaně na zakázku a mají směřovat mimo Českou republiku,“ přiblížil Petr Rybníček, specialista na zabezpečení a vyhledávání vozidel systémem SHERLOG.

Majitelé hřeší na slabé zabezpečení i pojištění

řadě případů odcizených, ale také vykradených vozů, jdou jejich majitelé podle policie zlodějům naproti. Může jít i o opomenutí uzamčení auta, ponechání klíčů uvnitř či přítomnost lákavých předmětů jako tašky, elektronika nebo sportovní vybavení. Svou roli též hraje úroveň zabezpečenívyjma klíčkůimobilizérem není řada aut nijak zabezpečená, a když ano, tak se často jedná jen o jednoduché mechanické zabezpečení, které zkušený zloděj snadno překoná. U běžných vozů, jež jsou však právě nejčastějším cílem zlodějů, podle Horákové není příliš časté ani použití systémů, které auto pomohou dohledat po krádeži.

Základním prvkem takzvaného pokrádežového vyhledávacího systému je miniaturní jednotka, která se nainstaluje do vozidla tak, aby ji případný zloděj mohl jen těžko najít a vyjmout. Jednotka je napojená na privátní rádiovou síť, jež je odolná proti běžným prostředkům rušení,“vysvětlil Petr Rybníček s tím, že úspěšnost systému při vyhledávání odcizených vozů činí dlouhodobě více než 98 % a vůz se průměrně majiteli vrátí do dvou hodin.

V nízké míře je na rozdíl od ostatních zemí EU využíváno havarijní pojištění, které se oproti základnímu pojištění odpovědnosti z provozu vozidla vztahuje nejen na pojištění odpovědnosti za škody způsobené dopravní nehodou, ale i na vandalismus, živelní události a odcizení celého vozidla nebo jeho části,“doplnila přehled Jana Horáková z odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra.

Krádeže vozidel v ČR leden až říjen 2016

Celá ČR: 4 274

Praha: 1 458

Středočeský kraj: 542

Jihočeský kraj: 105

Plzeňský kraj: 139

Ústecký kraj: 342

Královéhradecký kraj: 153

Jihomoravský kraj: 347

Moravskoslezský kraj: 287

Olomoucký kraj: 153

Zlínský kraj: 129

Kraj Vysočina: 81

Pardubický kraj: 88

Liberecký kraj: 409

Karlovarský kraj: 31

Ostatní: 10

Meziročně

1. pololetí 2015: 3 357

1. pololetí 2016: 2 721

rozdíl vyjádřený v procentech: −19 %

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist