Zájem o exotiku letos vzrostl o 66 %, Češi nejčastěji míří na Kapverdy

27.listopad 2013

Čeští turisté siletošním roce pořídili o 66 % více zájezdů do exotických destinací než ve stejném období loňského roku. Nejoblíbenější je dovolená na Kapverdských ostrovech, kterou volí 20 % turistů. Vyplývá to z aktuálních statistik cestovní agentury Invia. Češi letos investují do exotické dovolené v průměru 29 796 na osobu, což je o 532 méně než v loňském roce.

K nejvyhledávanějším cílům českých turistůletošním zimním období patří Kapverdské ostrovy, Spojené arabské emiráty a Dominikánská republika. Tyto tři destinace tvoří 51 % procent prodaných exotických pobytů u cestovní agentury Invia. Největší meziroční příliv turistů je možné registrovat u Dominikánské republiky, kterou se letos rozhodlo navštívit o 92 % více lidí než loni.

„Letos poprvé se staly Kapverdy nejoblíbenější destinací pro zimní dovolenou. Sesadili tak z prvního místa Spojené arabské emiráty. Přispělo k tomu navýšení počtu letů do této lokality. Pobyty na Kapverdských ostrovech navíc představují hned po Egyptě nejlevnější variantu pro strávení exotické dovolené. Průměrná cena prodaného zájezdu do této destinace letos činí 19 963 Kč na osobu,“sdělil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším prodejcem dovolených přes internet na tuzemském trhu.„Egypt přestává být pro Čechy vnímán jako exotika. Lidé stále častěji vyhledávají vzdálenější země, jako například Zanzibar, Senegal či Mexiko,“ doplnil Tůma

Tuzemské cestovní kanceláře pro letošní sezónu zimních dovolených rozšířily letecké spoje do exotických zemí. Novinkou jsou například charterové lety do Senegalu. Po Novém roce pak startují charterové spoje na Mauritius, Maledivy a Srí Lanku. „Z Prahy se za exotickými pobyty létá přímými linkaminejčastěji do Spojených arabských emirátů. Vedle tradičních letovisek letadla s cestujícími zamíří i do vzdálenějších a exotičtějších míst, jakými jsou například Colombo na Srí Lance, senegalský Dakar nebo Maledivy. Nově je například plánováno otevření spojení do marocké Casablanky,“uvedla Marika Janoušková, PR Specialista Letiště Praha.

Největší poptávka po exotických dovolených je tradičně na období vánočních svátků a Silvestra. Čeští turisté zároveň vyhledávají exotické pobyty v období jarních prázdnin, které budou probíhat od 3. února do 16. března 2014. Celosvětově je pak nejvyšší obsazenost hotelů v exotických destinacích od 21. ledna do 20. února, na tento termín připadají oslavy Nového čínského roku. Nedostupné jsou zvláště lokality v Indickém oceánu, a to Maledivy, Mauritius, Seychely či Thajsko. Dovolenou v těchto termínech je třeba plánovat s dostatečným předstihem a rezervovat volné kapacity.

„Hlavní sezóna zimních exotických dovolených probíhá od podzimu do jara, tedy od října do dubna. Právě když je v Čechách chladno, tak daleké země lákají na teplé počasí, pláže a průzračné moře. Každoročně jsou vyprodané termíny v únoru a v první polovině března, protože v České republice probíhají školní jarní prázdniny. Podobně je tomu i v zemích západní Evropy, proto jsou ceny exotických pobytů na velmi vysoké úrovni,“podotkla Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Z analýz naší Asociace vyplývá, že vloni vycestovalo do exotických zemí okolo 145 000 českých občanů. Pro nastávající sezónu zájezdů do exotiky očekáváme podobný počet turistů jako v posledním období,“ doplnila Petříčková.

 

5 nejoblíbenějších exotických destinací

Destinace

Podíl na

prodeji 2013

Podíl na

prodeji 2012

Kapverdské ostrovy

20 %

22 %

Spojené arabské emiráty

19 %

24 %

Dominikánská republika

12 %

10 %

Thajsko

10 %

12 %

Kuba

8 %

6 %

 

Zdroj: Statistiky Invia

 

O společnosti Invia.cz, a.s.

Společnost Invia.cz, a.s., je největší internetová cestovní agentura v České republice a autorizovaný

prodejce zájezdů více než 300 renomovaných a pojištěných cestovních kanceláří působících na českém a slovenském trhu. Zákazníkům nabízí neustále aktualizovanou nabídku katalogových i Last Minute zájezdů v přehledné, jednotné formě, čímž šetří jejich čas při plánování dovolené. Díky svým kvalitním službám má cestovní agentura Invia již více než 1 000 000 spokojených klientů. Invia navíc poskytuje unikátní pojištění Faktor 100, které chrání klienty při krachu cestovní kanceláře. Novinkou je akce Chytrá záloha 500 Kč, díky které si mohou klienti zakoupit jakýkoliv First Minute zájezd za nejnižší zálohu 500 Kč. Díky těmto službám zajistila Invia svým klientům možnost nejbezpečnějšího nákupu dovolené na českém trhu.

 

Společnost Invia mohou klienti nalézt na internetu. Webové stránky www.invia.cz byly v roce 2012 vyhodnoceny jako absolutní vítěz soutěže WebTop100 v kategorii Obchod a služby a zároveň oceněny 1. místem v kategorii Cestovní ruch. Cestovní agentura je pro zákazníky rovněž dostupná ve více než 80 kamenných klientských centrech ve městech po celém území České republiky. Invia již má své zastoupení na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

 

Kvalitní servis společnost svým zákazníkům zaručuje prostřednictvím špičkových technologií, znalosti

cestovního ruchu a moderního brněnského call centra s vysoce kvalifikovanými prodejci.

 

O Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je české profesní sdružení subjektů cestovního ruchu založené v roce 1991, které má v současné době 250 členů z řad subjektů cestovního ruchu. Řádným členem se mohou stát cestovní kanceláře a agentury zabývající se příjezdovým i výjezdovým cestovním ruchem. Přidruženými členy AČCKA se mohou stát zahraniční cestovní kanceláře, hotely, centrály cestovního ruchu, školy a komerční firmy nabízející služby cestovním kancelářím (například pojišťovny).

O společnosti Letiště Praha, a. s.

Letiště Praha, a.s., je dceřinou společností Českého Aeroholdingu, a.s. Je provozovatelem nejvýznamnějšího mezinárodního letiště v České republice, které je zároveň největším mezi letišti nových členských států EU. Za rok 2011 získalo ocenění Eagle Award od asociace IATA za nejvíce se rozvíjející letiště světa. Ročně tento mezinárodní vzdušný přístav odbaví mezi 11 až 12 milióny cestujících. Ti mají v průběhu roku k dispozici nabídku kolem 50 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou se zhruba 130 destinacemi po celém světě. Operuje zde i 5 pravidelných cargo dopravců a další desítky společností pak zajišťují charterovou přepravu. Letiště Václava Havla Praha, které v roce 2010 hospodařilo s miliardovým ziskem, zaměstnává  přes 2000 zaměstnanců, dalších odhadovaných více než 15 000 lidí zaměstnávají firmy působící na letišti či navázané na jeho provoz.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist