Zájem o červená vína v Česku roste. Oblíbenou odrůdou se stal Merlot

16.únor 2016

Zájem o červená vínaČeské republice stále roste. Jednounejoblíbenějších odrůd se stal podle vinařů Merlot, jehož produkce se od roku 2010 téměř ztrojnásobila. Podle aktuálních statistik vinařství Víno Blatel, které je největším tuzemským pěstitelem této odrůdy, se v loňském roce prodalo o 17 % více vína než v roce 2014 a růst se očekává i letos.

Přestože jsou bílá vínaporovnáníčervenými mezi Čechy žádanější, celkově roste zájem i o tuzemská červená vína. „V porovnáníprodejem odrůdy Rulandské bílé jsme loni prodali asi 50 % Merlotu,“ uvedla Jitka Pomykalová, obchodní ředitelkaVína Blatel, které je největším pěstitelem MerlotuČeské republice. „Ačkoliv nenízájem o česká červená vína srovnatelný s bílými víny, v porovnání s pěti lety nazpět se prodej Merlotu téměř ztrojnásobil. Po Rulandském bílém a Müller Thurgau je naším třetím nejprodávanějším vínem,dodala Pomykalová.

Právě modrá odrůda Merlot vyžaduje poměrně specifické podmínky k pěstování. Kvůli pozdnímu dozrávání je totiž pěstování Merlotu náročnější, potřebuje ty nejteplejší viniční tratě.„Od pěstování Merlotu nás nejdříve odrazovali, protože české klimatické podmínky pro něj nejsou ideální. V roce 2003 jsme však sklidili první odrůdu a od té doby Merlot získává různá ocenění. Tím nejaktuálnějším je zlatá medaile Grand Prix Austerlitzpro Merlot  výběr z hroznů a Merlotrosé pozdní sběr a bronzová medaile z téže soutěže pro Merlot klaret pozdní sběr,“ představila úspěchy z loňského roku Jitka Pomykalová.

V České republice se odrůda Merlot pěstuje na ploše o rozloze více než 75 hektarů. Mezi hlavní pěstitelské oblasti patří například Mikulovsko, Velkopavlovicko nebo Slovácko, které mohou vinné révě poskytnout relativně vhodné klimatické podmínky. V Blatnici pod Svatým Antonínkem je Merlot pěstován na viniční trati Plachty, kdeměl začátkem 17. století vinici i  Jan Ámos Komenský.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist