Zájem českých seniorů vycestovat přes speciální programy stoupl za letošek o 19 %

29.duben 2013

Čeští turisté ve věku nad padesát pět let projevililetošním roce o pětinu vyšší zájem o dovolenézahraničí, které jsou zařazeny do slevových senior programů. Podle aktuálních statistik největšího českého prodejce online zájezdů Invia.cz směřuje jejich poptávka zejména ke zlevněným pobytům do Řecka a Turecka. Dovolenou kupují nejčastěji do konce dubna. Speciální programy jim totiž mohou přinést úsporu i přes 10 % z původní ceny.

České cestovní kanceláře i agentury nabízejí letos opět seniorům zvýhodněné cestování. Poskytují zpravidla celoroční slevy ve výši 5 až 7 %, mohou se však vyšplhat i přes deset procent. O takovéto zájezdy je mezi důchodci pak největší zájem zejména od ledna do konce dubna. Zajímají je zejména pobytové zájezdy s možností výletů v destinaci nebo víkendy strávené v evropských metropolích. Podle statistik cestovní agentury Invia.cz navíc do rekrace letos více investují. Zatímco vloni zaplatili za dovolenou v průměru 14 350 Kč, letošní průměrná cena se pohybuje kolem 15 725 Kč za osobu.

„Senioři míří v rámci zvýhodněných programů letos převážně do Řecka, tam se chystá celých 35 % z nich. Oblíbeným místem je i Turecko nebo Egypt. Zájezdy nakupují do konce dubna, dvě třetiny z nich si dovolenou plánují na předsezonní nebo posezonní období. Důvodem jsou hlavně mírnější klima a nižší ceny,vysvětluje Michal Tůma, marketingový ředitel společnosti Invia.cz, která je jedničkou na českém trhu v prodeji online zájezdů. „Cestují nejčastěji na 7 až 10 dní, letecky, na pobyt minimálně s polopenzí,“ dodává Tůma.

Podle proseniorsky orientovaných organizací a institucí jsou zvýhodněné nabídky pro cestující starší pětapadesáti let velmi prospěšné. „Cestování lze seniorům jedině doporučit, pokud to dovoluje jejich zdravotní stav. Umožní jim poznání jiných krajů, kontakt s vrstevníky v zahraničí případně také rozšíření jazykových a kulturních obzorů,“ říká Michaela Sladká z občanského sdružení Život 90, jež se orientuje na aktivní život a problémy seniorů.

Speciální akce na pobyty pro seniory jsou specificky cílené a plně podřízené preferencím cestujících. Jejich cestovatelské zvyklosti jsou totiž typické vyšším zájmem o méně pohybově náročné formy rekrace. Menší je i zastoupení aktivních forem turistiky a sportu, s výjimkou pěší turistiky. Požadují většinou bezpečný přístup k moři, ubytování v bezbariérových hotelech a upřednostňují písečné pláže. Výraznou roli v jejich výběru hraje také délka letu a počet přestupů.  

„Nabídka cestovních služeb se zaměřením na seniory je velmi široká. Tato věková skupina totiž dnes tvoří více než desetiprocentní podíl všech českých turistů,uvádí Kateřina Petříčková, tajemniceAsociace českých cestovních kanceláří a agentur. Výhodné podmínky pro seniory poskytují buď přímo ubytovatelé, nebo se tu nabízí možnost dotovaných zájezdů španělskou vládou v rámci programu Europe senior tourism. Součástí programu jsou pobyty zejména na španělském pobřeží, v Andalusii nebo na Mallorce. Španělská vládapřispívá na pobyt občanům žijícím na Slovensku či v České republice částkou v hodnotě 130 EUR,“ dodává Petříčková.

Nejoblíbenější destinace seniorů v roce 2013

Pět oblíbených destinací

Poměr v %

Řecko

35 %

Turecko

26 %

Egypt

18 %

Španělsko

12 %

Tunisko

9 %

Zdroj: statistiky Invia.cz

O společnosti Invia.cz, a.s.

Společnost Invia.cz je největší internetová cestovní agentura v České republice a autorizovaný prodejce zájezdů více než 300 renomovaných a pojištěných cestovních kanceláří působících na českém a slovenském trhu. Zákazníkům nabízí neustále aktualizovanou nabídku katalogových i last minute zájezdů v přehledné, jednotné formě, čímž šetří jejich čas při plánování dovolené. Díky svým kvalitním službám má cestovní agentura Invia.cz již 850 000 spokojených klientů. Od června 2012 navíc Invia.cz poskytuje unikátní pojištění Faktor 100, které chrání klienty při krachu cestovní kanceláře. Nabízí tak možnost nejbezpečnějšího nákupu dovolené na českém trhu.

O Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA)

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je české profesní sdružení subjektů cestovního ruchu, založené v roce 1991, které má v současné době 250 členů z řad subjektů cestovního ruchu. Řádným členem se mohou stát cestovní kanceláře a agentury, zabývající se příjezdovým i výjezdovým cestovním ruchem. Přidruženými členy AČCKA se mohou stát zahraniční cestovní kanceláře, hotely, centrály cestovního ruchu, školy a komerční firmy nabízející služby cestovním kancelářím (např. pojišťovny).

O sdružení Život 90

Občanské sdružení Život 90 bylo založeno 24. 10. 1990 manželi Blankou a Janem Lormanovými. Snaží se prohlubovat kvalitu života celé společnosti tím, že přispívá svou humanitární činností k řešení specifických problémů seniorů. Umožňuje jim aktivně a smysluplně žít v jejich vlastním domově tak dlouho, jak je to jen možné. Provází seniory podzimem života tak, aby i jejich stáří plynulo důstojně. Poskytuje sociální služby sociální péče, sociální prevence a sociálního poradenství.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist