Za jedinečnou atmosférou do královských Litoměřic

14.květen 2014

Litoměřice jsou v České republice známé především díky výstavě Zahrada Čech. Ale město toho nabízí mnohem více. Romantickou atmosféru, množství architektonických památek, krásnou okolní krajinu, kvalitní vína a okolní vinice, zajímavé kulturní akce.

    Historie města sahá daleko do minulosti. Ta psaná hovoří o slovanském hradišti na soutoku Labe a Ohře a o strážním hradu, který zde vybudovali Přemyslovci. Postupně se město rozšiřovalo a rozkvétalo, a tak zde dnes nalezneme velké množství gotických, renesančních a barokních staveb. Zvláštní atmosféru zejména Dómský vrch, na kterém sídlí litoměřické biskupství. Kromě katedrály svatého Štěpána zde stojí za to navštívit věž, ze které je nádherný výhled do okolíVečerní procházka okolím Dómského vrchu a místními uličkami je nezapomenutelným zážitkem.

    Centrum města je neméně zajímavé. Mírové náměstí patří k největším v Čechách a přímo na něm nalezneme nepsaný symbol města, vyhlídkovou věž Kalich. Nachází se na budově radnice. Tím však výčet cenných staveb nekončí. Budova Oblastního muzea, Dům u pěti panen či Dům u černého orla jsou rovněž neopomenutelné.

    Ti, které zajímá podzemí, si přijdou také na své. V podzemí radnice mohou navštívit stálou expozici Důl Richard v proměnách času, která připomíná všechny etapy historie bývalého vápencového dolu pod nedalekým vrchem Bídnice. Mapuje počátky dolu v 19. století, zbrojní výrobu za druhé světové války i současnostúložiště radioaktivního odpadu. Historické chodby jsou plné zajímavých informací a exponátů. Původní důl je veřejnosti nepřístupný, byl proto takto přenesen vstříc návštěvníkům.

    Litoměřice jsou ale zejména městem vína a nese na tom zásluhu sám císař Karel IV. Ten věnoval litoměřickým svahy hory Radobýl, aby zde začali zakládat vinice. Tak se i stalo a dnes se jedná o významnou vinařskou oblast. Nedaleko centra města stojí neobvyklá stavba, zasvěcená právě vínu. Jde o Hrad Litoměřicemultifunkční objekt zrekonstruovaného hradu, na kterém Karel IV. při svých pobytech v Litoměřicích pobýval. Přízemí hradu zahrnuje degustační prostory a archiv vín, v nejvyšším patře je umístěna interaktivní expozice Cesta za vínem. Ta zaujme i nejmenší návštěvníky. Samozřejmostí je možnost ochutnání a zakoupení vín. V hradu se v průběhu roku konají nejrůznější akce. V červnu je to například prezentační a prodejní výstava vín Litoměřický hrozen. Ideální příležitostí k posezení s dobrým vínem jsou řízené degustace, které se v hradu konají.Prostory hradu jsou bezbariérové.

    Litoměřice se nikdy nestaly centrem průmyslu, naopak se zde rozvíjela kultura a vzdělanost. Tak je tomu i dodnes. Důkazem je Severočeská galerie výtvarných umění, Oblastní muzeum, unikátní Dílna ručního papíru či galerie Ve dvoře.

    Nelze zapomenout na významného obyvatele Litoměřic – Karla Hynka Máchu. Jeho příběh znají snad úplně všichni. Tak proč si nevyrazit kolem básníkovy busty po Máchových schodech k domu Na Vikárce, kde měl pronajatou světničku? Nebo ještě dál – k jeho soše pod Mostnou horou, kde se posadit a vychutnat klid místního lesoparku. Nebo vyrazit na pěší výlet k nedaleké hoře Radobýl, kde Mácha sedával a psal básně.

Pokud preferujete využít služeb průvodce, můžete se s ním vydat trasami „Po stopách K. H. Máchy“, „Litoměřice a baroko“ nebo za zajímavými sochami po okruhu „Kdo se to na nás dívá“. Možností je mnoho.

 

Přijeďte strávit víkend v krásném městě a využijte produkt „3+1 z Litoměřic“. Ten zahrnuje zvýhodněné vstupné na věž Kalich, do expozice Důl Richard v proměnách času a na Hrad Litoměřice. Příjemným bonusem po absolvování všech tří prohlídek je káva zdarma v litoměřické fairtradové kavárně FérKafe. S dalším programem a výběrem ubytování vám rádi pomohou pracovníci informačního centra.

Více informací nabízí turistický portál www.litomerice-info.cz.

 

Centrum cestovního ruchu Litoměřice, p. o.

Informační centrum

Mírové náměstí 16/8

tel.: 416 916 440

e-mail: info@litomerice-info.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist