Vyhněte se letos nachlazení od nohou: Jak na správný výběr domácí obuvi v každém věku

27.listopad 2014

Zimní období se neodvratně blíží a nastává sezóna častých problémůnachlazením. V pokojích se v zimní sezóně často setkávámechladnými podlahami, které mohou véstnachlazení od studených nohou. Neměli bychom tedy podceňovat výběr vhodné domácí obuvi, která nás zahřeje. Domácí obuv pro každou věkovou kategorii určitá specifika. U dětí preferujeme ohebné a prostorné obutí, teenageři si vybírají především podle vzhledu a senioři dávají přednost pohodlí. Každá obuv by však měla splňovat určitá kritéria, proto vám poradíme, jak vybrat tu pravouohledem na věk.

 

domácí obuvi, ať už v zaměstnání, doma nebo ve škole, trávíme většinou více času než v běžných botách. Přitom výběr správných papučí často podceňujeme. S volbou domácí obuvi bychom měli být opatrní a zaměřit se na několik faktorů, které určují její kvalitu. Váha těla by měla být na chodidla rovnoměrně rozložená, proto je rozhodující správná velikost a šířka boty. Vhodná délka je taková, kteráoblasti paty a prstů nechává několik milimetrů volného prostoru. Šířka papučí bývá často opomíjena, a to i přesto, že různí lidé mohou mít odlišnou šířku nohy. Momentálně si lze vybrat obuv úzkou, standardní, rozšířenou a velmi širokou. Neméně důležitý je i výběr vhodného materiálu. Dáváme přednost papučím, které jsou vyrobenéprodyšných materiálů odvádějících vlhkost.

 

Kvalitní dětské bačkorkyoblíbenými motivy

 

současnosti existuje mnoho druhů bačkorek různých barev a oblíbených dětských motivů. Neměli bychom však podlehnout aktuálním trendům a jednoduše koupit bačkorkunejmódnějším obrázkem. Naopak, výběru domácí obuvi pro své ratolesti je třeba věnovat maximální pozornost. Dětské nohy jsou oproti těm dospělým specifickéněkolika ohledech. Kosti na nohou dítěte jsou ještě chrupavčité a měkké, proto se kvůli nevhodné obuvi nebo nadměrnému zatížení deformují rychleji než u dospělých. Děti také často nevnímají malou nebo tlačící obuv kvůli sníženému prahu citlivosti a tlaku. „Vnitřní tvar dětské boty by měl co nejvíce odpovídat přirozenému tvaru dětské nohy. Důležitým faktorem je prostorná kulatá špička, která prstům poskytuje dostatek místa,“ vysvětluje Tomáš Jurák ze společnosti Coqui, která se specializuje na certifikovanou dětskou obuv. „Dbát bychom měli i na ohebnost botyprstové části, která by měla takzvaně jítnohou. Tuhá obuv naopak zvyšuje únavu a může docházet i k narušení správného vývoje chodidel. Zapomínat bychom neměli ani na protiskluzové vlastnosti dětské obuvi a také na to, aby bota na noze dobře držela,“ dodává Jurák.

 

Teenageři dbají především na vzhled

 

U teenagerů se často setkávámeodmítavými postojinošení pantoflí nebo papučí. Důvodem může být například povinnost nošení přezůvek ve školách. I oni by však měli minimálnězimních měsících doma nosit pohodlné boty. Motivacínošení domácí obuvi může být široká nabídka vzhledově zajímavých sandálů nebo zdravotních pantoflí. Ale ani u papučí pro mladé nesmíme rezignovat na správné vlastnosti obuvi. Správné pantofle a sandály by měly mít přes nárt alespoň dva pásky, aby nohaobuvi dobře držela. V opačném případě může bota padat, prsty se krčí a snaží se botu přidržovat na noze. Zvýšená aktivita prstů později vede až k zdravotním problémům. Oblíbeným hitem posledních několika let jsou také barevné nazouváky z lehkého antibakteriálního materiálu. Pro zimní sezónu si můžeme vybrat i provedeníhřejivým kožíškem.

 

Dospělí by se měli zaměřit na pohodlí a správnou stélku

 

Vzhledem k tomu, že v domácí obuvi tráví většina lidí hodně času, je třeba dbát při jejím výběru především na pohodlí. Neměli bychom se však spokojit pouze s komfortem, ale zaměřit se i na další faktory. „Důležité je kolmé postavení paty obuvi k podložcea kvalitní podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi,“ doporučuje Tomáš Jurák ze společnosti Coqui, která nabízí širokou škálu pánských i dámských sandálů. „Důležitou zásadou je i správně tvarovaná stélka, která zajistí pohodlné usazení chodidla. U každé boty bychom se měli podívat na typ stélky a zhodnotit, zda nám bude vyhovovat,“ dodává Jurák. Kromě běžných stélek se setkáváme i s těmi zdravotními, které podporují nožní klenbu a tlumí nárazy při chůzi. Dále existují tepelné stélky, které udržují nohy v teple a také antibakteriální a protiplísňové stélky, které absorbují vlhkost a působí proti zápachu nohou.

 

 

Protiskluzové materiály jsou základem seniorské obuvi

V seniorském věku již lidé příliš nehledí na design a estetiku bot, přednost dávají spíše pohodlí. U seniorů dbáme hlavně na protiskluzový materiál na podrážkách obuvi. Důležitý je rovněž pocit komfortu a stabilita nohou při chůzi. Zapomínat bychom neměli ani na prodyšnost materiálu, která je účinnou prevencí proti plísňovému onemocnění. Senioři se často setkávají též s otlaky nohou a kuřími oky. Těmto problémům lze předejít koupí obuvi s nízkým podpatkem, tlustou podrážkou a dostatkem místa pro pohyb prstů. Senioři také ocení stélku s masážními hroty, které stimulují krevní oběh. Obecně dávají starší lidé přednost obuvi, která se dobře a jednoduše obouvá.   

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist