Veronika Kubařová se v Divadle ABC představí jako Markéta Lazarová

25.říjen 2013

Divadlo ABC chystá na 16. listopadu premiéru divadelní adaptace známého románu Vladislava Vančury Markéta Lazarová. V pondělí 21. 10. se herci a tvůrci sešli na první kostýmové zkoušce. V titulní roli se představí Veronika Kubařová, Mikoláše ztvární Tomáš Novotný. Úpravy a režie se ujal Pavel Khek, který pro Městská divadla pražskáminulosti nastudoval úspěšnou inscenaci Želary.

Vančurův nejznámější román patří dnesmezi klasická díla české literatury, Městská divadla pražská tak jeho uvedením navazují na jednu ze svých stěžejních dramaturgických liniína linii velkých příběhů. Režisér Pavel Khek klade důraz na součinnost scény, kostýmu, hereckého projevu, hudby a dalších divadelních složek: „Pracovně tomu říkáme „audiovizuální dramatická báseň“. Tu básnivost, která je rozpuštěna v románu, si neustále připomínáme a snažíme se najít způsob, jak ji přenést na jeviště v její mnohosti a symbolice.“

Kromě specifické prácehudbou se diváci mohou těšit i na zajímavé využití choreografie. „My musíme vyjádřit lásku, násilí, zabíjení, zešílení – a k tomu vám aniživotě mnohdy slova nestačí. Čeká nás tedy obrovská fyzická dřina navíc, ale myslím, že pak diváka strhneme divadlem, které prosazovalprávě Vančurachtěl divadlo, které by okouzlovalo diváky několika souběžnými úkony jevištními, dokonalostí řeči a těladivadlo, které zároveň útočí na divákovu racionalitu i emotivitu. Tak taková bude Markéta Lazarová,“ popisuje Pavel Khek.

„Můžeme slíbit představení, které klade důraz na emocionalitu a jevištní básnivostkteré se pokouší přivést na jeviště výjimečné jedince a výjimečné osudy,“ dodává dramaturgyně Věra Mašková.

 

Vladislav Vančura

Markéta Lazarová

Režie a úprava: Pavel Khek

Adaptace a dramaturgie: Věra Mašková

Scéna: Michal Syrový

Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak

Hudba: David Hlaváč

Pohybová spolupráce: Svatava Milková

Souboje a bojové scény: Petr Nůsek

Asistentka režie: Lenka Smrčková

Hrají: Veronika Kubařová, Tomáš Novotný,             Lukáš Jurek, Jiří Schwarz, Jitka Smutná, Evellyn Pacoláková, Diana Šoltýsová, Viktor Dvořák, Milan Kačmarčík, Hanuš Bor, Vuk G. Čelebić, Robert Hájek / Aleš Petráš, Petr Klimeš, Jan Mašek

Premiéra 16. 11. 2013

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist