Únik moči, nemocné srdce, přechod. Dá se bránit neduhům stáří?

25.říjen 2015

V České republice žije podle Českého statistického úřadu více než 17 % obyvatel starších 65 let. Průměrná délka zdravého života je přitom zhruba 63 let. S podzimem života tedy přicházejí zdravotní obtíže a rizika, s nimiž se starší organismus nedokáže vyrovnat tak dobře jako dříve. Ve stáří tělo ochabuje, ztrácí sílu i výkonnost a provází jej změny, které komplikují život. Podívejte se na nejčastější zdravotní obtíže, které trápí většinu lidí ve vyšším věku. A také na to, zda se jim dá nějak předcházet.

 

Nemocný je téměř každý senior, nejčastěji kardiovaskulárně

 

Když je člověk mladý, musí obyčejně bojovat s akutními a krátkodobými onemocněními. Výskyt vážných a život ohrožujících nemocí není tak častý. V seniorském věku se ale naopak objevují zdravotní obtíže, které jsou dlouhodobé nebo dokonce trvalé. Statistiky ukazují, že procento nemocnosti seniorů u nás je nezvykle vysoké. Jedním či více chronickými problémy totiž trpí přes 90 % lidí starších 70 let. Nemocné srdce a cévy přitom ohrožují až 75 % seniorů starších 65 let, přičemž polovina z našich babiček a dědečků má zvýšený tlak. Bezmála 20 % seniorů musí dožít se zažívacími problémy a ve velkém jim zdraví komplikuje také cukrovka. S nemocnými klouby a kostmi si zase musí poradit více než 42 % seniorů. Lékaři v tomto případě nejčastěji diagnostikují osteoporózu, kdy jsou kosti křehčí a lámou se. Ohebnost kloubů a celkovou pohyblivost ztěžuje artróza a objevuje se i snížená obratnost a schopnost koordinace těla. „Častou komplikaci představuje také inkontinence, tedy problém s udržením moči, která postihuje více než 200 tisíc lidí ve věku nad 65 let. Kolem 60 let jsou ohrožené také ženy rakovinou prsu. Nádory se přitom vyskytují u 4 % seniorů,” vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Ne všechny zdravotní obtíže jsou ale chronické, přestože často bývají následkem dlouhodobě zakořeněného problému. S akutní příhodou se setkají až dvě třetiny seniorů, přičemž zhruba 20 % je každoročně hospitalizováno.

 

Muži versus ženy

 

Údaje Českého statistického úřadu také ukazují, že obecně zdravější jsou ženy. Jejich průměrná délka zdravého života je totiž 64,6 let, zatímco u mužů je to 62,2 let. Ženy jsou také hospitalizovány v průměrně vyšším věku. Pro představu, s diagnózou nemoci oběhové soustavy se ženy setkávají průměrně v 71 letech, muži již v 66 letech. Nejvyšší rozdíl je přitom v oblasti poranění, otravy a následků vnějších příčin, kdy rozdíl mezi seniory a seniorkami je téměř 14 let. Oproti tomu například Alzheimerovou chorobou trpí podle Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR až 67 % žen. Také inkontinencí trpí dvakrát častěji ženy než muži. Významný podíl na zdraví ve stáří mají také fenomény, s nimiž tradičně zápasí obě pohlaví. Jedná se o menopauzu u žen a andropauzu u mužů. „Zatímco ženy se musejí vyrovnávat s utlumením funkce vaječníků a sníženou produkcí hormonu estrogenu, které vyvolávají návaly horkosti, výkyvy nálad a celkovou emocionální labilitu, u mužů dochází častěji k úbytku svalové hmoty, fyzické výkonnosti a zvyšující se únavě. Přesto může mít část mužů podobné problémy jako je tomu u žen, tedy již zmiňované návaly či náladovost. Muži zároveň začnou přicházet o vlasy a zeslabuje se pokožka, proto jsou pro stáří typické kouty nebo pleš. V oblasti břicha se také začíná výrazněji ukládat tuk a dochází k oslabení kostní hmoty. Andropauzu doprovázejí i srdeční a cévní onemocnění a zvyšuje se riziko cukrovky,” přibližuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která ženám nabízí přírodní preparát Sarapis plusa mužům preparát Sarapis pro muže. Oba výrobky obsahují mateří kašičku, která má pozitivní vliv na přechod jak u žen, tak u mužů.

 

Na své zdraví myslete již v mládí

 

Přestože je stárnutí přirozený biologický proces a délka života i zdravotní obtíže určuje především dědičnost, to, jak se nám ve stáří bude dařit po zdravotní stránce, můžeme ovlivnit i my sami. Velký význam pro zdraví v seniorském věku má totiž životní styl, stravovací návyky, fyzická aktivita a pohyb v čistém prostředí, kde na organismus nepůsobí škodlivé látky. Některé nemoci, které trápí seniory, se také rozvíjejí již ve středním věku a naplno rozpukají až po dlouhých letech. Typickým případem takových onemocnění je ateroskleróza neboli kornatění tepen a cukrovka. Předejít dalším klasickým problémům, s nimiž se lidé staršího věku setkávají, například bolestem při chůzi, zadýchávání nebo ochabování svalů, můžeme pravidelným fyzickým tréninkem a utužováním těla a svalstva v průběhu celého života. Skryté závažnější nemoci lze také odhalit pravidelnými preventivními prohlídkami u lékaře a neignorováním příznaků, které mohou signalizovat možné budoucí obtíže.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist