Udělejte si ekologické Vánoce: ozdobte živý stromek v květináči a recyklujte obaly

13.prosinec 2016

Vánoce jsou často spojovány se shonem kolem nakupování dárkůpřeplněných nákupních centrech, nepřeberným množstvím dekorací na jedno použití a záplavou světel. Jdou ale trávit i jinak. Přinášíme několik tipů, jak prožít Vánocesouladupřírodoušetrnějivaší peněžence.

 

Možností, jak se o Vánocích chovat šetrnějipřírodě, je spousta. Některé ani nestojí příliš úsilí, důležitější je spíš dobrá informovanost. Jednímtrendů je zjišťovat si původ věcí, které kupujete. Pokud jsou lokální, necestují přes půl světa a nezanechávají zbytečně velkou ekologickou stopu. „Lidé se stále více zajímají o původ některých komodit, jako je jídlo nebo třeba vánoční stromky. Částečněpodle toho i nakupují,“ říká Renata Placková ze Sítě ekologických poraden STEP.

1. Tip na vánoční stromeček

Tradice čerstvě řezaných vánočních stromků, které provoní celou domácnost, je krásná, ale příliš se neohlíží na přírodu. Každý rok se tak vyhodí spousta neprodaných stromů. Jednímekologičtějších řešení je živý stromkvětináči, který po Vánocích umístíte na balkon či zahradu a s příchodem jara ho můžete třeba vysadit do přírody. Stromykvětináčích je také možné používat vícekrát, stačí se o během roku pečlivě starat a případně je časem přesadit do většího květináče.

2. Bez světýlek nejsou Vánoce

Dekorativní světýlkanezdobí jen vánoční stromy, ale i okna, dveře nebo předzahrádku domu. Každá taková ozdoba samozřejmě potřebuje přísun elektrické energie a ta stojí peníze. Řešením mohou být LED svítidla, kterými nahradíte klasické ozdobné žárovky. Kromě nižší spotřeby nabízí LED osvětlení i delší životnost. Například světelný řetěz z LED žárovek je prakticky nerozbitný, nevyžaduje údržbu ani výměnu žárovek,“ dodává Magdaléna Baumannováprojektu E.ON Rádce. Atmosféru skvěle dotváří i zapálené svíčky, které jsou taktéž šetrnějšípřírodě.

3. Balení dárků jinak

Koupíte dárek, zabalíte ho do papíru a omotáte dlouhou stuhou, krása. Takové obaly na dárky jsou ale bohužel jen na jedno použití. „Cestouekologičtějšímu balení mohou být třeba látkové sáčky se stuhou, které můžete po rozbalení používat dál. Nabízí se také balení do papírových tašek nebo krabiček. Ty mohou udělat službu více než jednou,“ popisuje možnosti ekologičtějšího balení vánočních dárků Kateřina Vokůrková ze společnosti pro ekologické informace Rosa. Pokud ale opravdu milujete dárkybalicím papíru, dnesjsou velmi dobře dostupné recyklované balicí papíry. Takový dárek lze doplnit režným provázkem, který může ještě později posloužit.

4. Vánoční ozdoby nejenplastu

Vánoce bez ozdob si asi umí představit jen málokdo. Bohužel je ale velká část těch, které najdemeobchodech, vyrobenaplastu a navíc často nekvalitně. Takové ozdoby nemají moc dlouhou životnost ani přidanou hodnotupodobě vůně. Jednoucest ke kreativnější a ekologičtější výzdobě je použití přírodních materiálů. Využít můžete třeba větvičky stromů, šišky nebo citrusovou kůru. Jsou to suroviny, které získáte prakticky zdarmapřírodě, a navíc provoní domácnost. Z větviček a šišek lze vyrobit suché vazby, věnce nebo svícny. Kůrucitrusů můžete vykrájet pomocí perníkových formiček a navléct ji na nit jako vánoční řetěz.

5. Místo zbytečného dárku zážitek

Dnes je již zcela běžné potěšit své blízké nejen hmotnými dary, ale také poukázkami a vouchery. Ty mohou zahrnovat relaxační činnosti, jídlo v dobré restauraci nebo praktické služby, jako je úklid či hlídání dětí. „Nedarovat hmotnou věc, ale třeba voucher na zajímavý zážitek nebo na věc dle výběru obdarovaného může mít nezamýšlený environmentální efekt – odpadá složité balení a nejsou zbytečné nechtěné dárky, které se časem vyhodí,“ doplňuje Renata Placková.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist