Regenerativní medicína má slibné výsledky. Česko patří v buněčné terapii mezi světovou špičku

10.prosinec 2014

Regenerativní medicína, která využívá kmenové buňkyléčbě různých onemocnění, je dnes velmi diskutovaným tématem. Kromě toho, že je šetrnápacientům, vedeke zlepšení zdravotního stavu populace a zvýšení celkové kvality života. Česká republika patří mezi světovou špičkurozvoji buněčných technologií a ve využití buněčných terapií. Jednímpracovišť, která se využitím vlastních kmenových a regenerativních buněk zabývají, je i tkáňové zařízení Cellthera, s.r.o., které minulý týden otevřelo novou kliniku v Brně.

Jako jednomála pracovišť společnost Cellthera propojuje zdravotnické zařízení se specializovanou laboratoří tkáňového zařízení, které se orientuje na zpracování buněktukové a pojivové tkáně. Dne 27. listopadu 2014 proběhl den otevřených dveří tohoto zdravotnického zařízení. Při této příležitosti prezentoval Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D., prezident Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii, možnosti klinického využití buněčných terapií.

 

Komentář Prof. MUDr. Jaroslava Michálka, Ph.D., prezidentaMezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii (ICCTI), jednatele společnosti Cellthera, s.r.o.

Regenerativní medicína se rozvíjí od poloviny 20. století a využívá kmenové a regenerativní buňkypotlačení degenerativních změn, k léčbě nebo opravě funkce poškozených tkání a orgánů. Do tohoto odvětví medicíny patří také buněčná terapie, genová terapie či tkáňové inženýrství. Kmenové a regenerativní buňky lze využít nejen pro léčbu onemocnění nervového a kardiovaskulárního systému, ale také pro léčbu jaterních onemocnění a nemocí kostí a kloubů.

Počet klinických studií i pacientů léčených vlastními buňkami celosvětově stoupá

V první dekádě 21. století bylo ve světě publikováno více než 17 000 odborných článků zahrnujících 2 724 klinických studií zabývajících se buněčnými terapiemi. V rámci těchto studií bylo 323 000 pacientů léčeno více než 675 000 buněčnými přípravky. Zvyšující se počet podání vlastních buněk svědčírozvoji zcela nového medicínského odvětví. Jedná se o sektor, který je velice bezpečnýpřitom efektivní v léčbě různých onemocnění s potenciálem významně zlepšovat zdravotní stavcelosvětovém měřítku. Nejvíce případových studií se odehráváAsii a Austrálii. Kromě toho se odhaduje, že od 80. let 20. století do roku 2012 bylo pouze ve Spojených státech amerických léčeno kmenovými buňkami přibližně milion pacientů.

České republice není zatím, kromě transplantací krvetvorných buněk, podání vlastních buněkregenerativní medicíně hrazenoveřejného zdravotního pojištění. I přesto ho pacienti vyhledávají a podstupují jako samoplátci. Čeští vědci totiž patří ve výzkumu i v klinických aplikacích kmenových a regenerativních buněknejaktivnějším na světěpodílejí se na významných evropských případových studiích. I proto se letos v říjnu uskutečnil již třetí ročník konferencenázvem „Stem Cells and Cell therapy: From research to modern clinical application“. Konference se konala ve spolupráci s předními českými i slovenskými pracovišti zabývajícími se výzkumem i klinickými aplikacemi v oblasti kmenových buněk. Nově zde vystoupili i mladí tuzemští vědci, kteří měli možnost představit svou práci.Právě rozšíření buněčných terapií mezi mladé odborníky je klíčové pro rozvoj tohoto oboru.

V případě artrózy může podání buněk pomoci pacientům a zároveň ulevit i státní kase

Kmenové a regenerativní buňky se dnes celosvětově využívají napříkladplastické chirurgii, stomatochirurgii, neurologii a velmi dobré výsledky vykazují také u ortopedických pacientů. Právěpřípadě artrózy můžeme zaznamenat až 80% úspěšnost při úplném potlačení degenerativních změn kloubů. Čím dříve přistoupímepodání buněk, tím lepší je klinický efekt. Při včasné aplikaci buněk můžeme uchovat veškeré funkce kloubu postiženého artrózou, zlepšit kvalitu života a zabránit nebo významně oddálit operaci umělého kloubu. Vzhledemčetnosti artrózypopulaci, která jenomČeské republice trápí téměř 2 miliony lidí, je buněčná terapie moderní, bezpečnou a přitom velice efektivní alternativousoučasným zavedeným medicínským postupům. Navíc může státní kase značně ulevit vzhledemvysokým nákladům, které musí zdravotní systém vynakládat na současné standardní postupy.

 

Autor komentáře: Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D., prezidentMezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii (ICCTI); místopředseda České společnosti pro genovou a buněčnou terapii; jednatel společnosti Cellthera, s.r.o.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist