Prodej nemovitosti a daně v roce 2015

21.červenec 2014

Při splnění zákonných podmínek se z prodeje nemovitosti neplatí daň z příjmu fyzických osob. Příjem z prodeje se v takových případech nikde neuvádí a neoznamuje. Jestliže projde novela zákona o daních z příjmu úspěšně legislativním procesem, tak dojde od příštího roku ke zpřísnění podmínek.


Investování do nemovitostí je velmi oblíbené. Jedná se o srozumitelný způsob investování volných peněžních prostředků nebo o formu zajištění na penzi. Při pořízení nemovitosti za účelem jejího zhodnocení a prodání v čase se ziskem je vhodné při prodeji zohlednit daňové aspekty. Aby se z příjmu z prodeje bytu nebo domu neplatila daň z příjmu fyzických osob. Obdobně je potřeba postupovat v případě prodeje nemovitosti, která byla původně pořízena za účelem jejího pronájmu. Při prodeji nemovitosti je dobré využít daňového osvobození a neplatit z prodeje nemovitosti daň z příjmu. V některých případech se vyplatí termín prodeje odložit.

 

Kdy se platí daň z příjmu?

"Termín prodeje je potřeba vždy zohlednit do celkové kalkulace. Při splnění zákonných podmínek se totiž z prodeje bytu nebo domu neplatí daň z příjmu fyzických osob a tento příjem se ani neuvádí do daňového přiznání. Sociální a zdravotní pojištění se neplatí z prodeje nemovitosti nikdy",vysvětluje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti finFOCUS a dodává: "nedodržení zákonných podmínek snižuje ziskovat transakce. Zaplacená daň z příjmu snižuje čistý zisk." Příjem z prodeje nemovitosti není součástí daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob, když prodávající má v prodávané nemovitosti bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem. Jestliže nemá prodávající bydliště v prodávané nemovitosti po dobu dvou let, tak je příjem z této transakce osvobozen od daně z příjmu, když jsou získané peníze z prodeje použity na uspokojení vlastní bytové potřeby. Jestliže prodávající nesplňuje podmínku bydliště a vlastnil prodávanou nemovitost nejméně pět let před prodejem, tak se rovněž neplatí daň z příjmu. U družstevního bytu se jedná o převod členských práv. V těchto případech se daň neplatí, když mezi nabytím členských práv a jejich převodem uplynula doba pěti let.

 

Nutnost použití peněz do jednoho roku

Novela zákona o dani z příjmu mimo jiné počítá s tím, že když dojde k převodu ve lhůtě kratší než dva roky, potom bude tento příjem od daně z příjmu fyzických osob osvobozen pouze za předpokladu, když budou tyto peníze použité na bytové potřeby do jednoho roku. "Vzhledem ke stanovení jednoroční lhůty, která v současné době v zákoně není, se podmínky pro daňové osvobození nepatrně zpřísňují. Uvedené daňové změně bude nutné se přizpůsobit. V opačném případě bude nutné tento příjem zdanit", vysvětluje Emil Brož.

 

Příjem se prozatím nikde neuvádí

Při splnění zákonných podmínek se příjem z prodeje nemovitosti nikde neuvádí, neboť se dle § 4 zákona o dani z příjmu jedná o příjem od daně z příjmu osvobozen. V případě úspěšného legislativního procesu však bude nutné od příštího roku oznamovat finančnímu úřadu i osvobozené příjmy, jestliže jednotlivý příjem překročí hranici 5 mil. Kč. "Toto opatření se netýká jenom prodeje nemovitosti, ale rovněž např. prodeje cenných papírů po časovém testu. Rozhodujícím kritériem je přitom příjem, nikoliv zisk", doplňuje Emil Brož. Nesplnění oznamovací povinnosti bude přitom citelně sankciováno. Uvedená legislativní změna má přispět k větší transparentnosti.

 

Dědictví nemovitosti a daň z příjmu

Mnozí občané pořizují nemovitost nejenom k vlastnímu zajištění na penzi formou pronájmu, ale i s ohledem na svoji rodinu. Byt nebo dům je po jejich smrti předmětem dědického řízení. Dědicové však mohou bydlet v jiném městě, nemohou v bytě či domě bydlet ani se o nemovitost starat a pronajímat. Nebo je u dané nemovitosti více dědiců. Rychlý prodej je v takovém případě ideální řešení dané situace. Peníze na účtu je snadné rozdělit mezi dědice. I při prodeji zděděné nemovitosti je však nutné dodržet časový test, aby se z příjmu neplatila daň z příjmu fyzických osob. Protože se však časový test vztahuje již na vlastnictví zemřelého, tak je v praxi zpravidla podmínka pro daňové osvobození při prodeji zděděné nemovitosti splněna.

 

O společnosti finFOCUS

finFOCUS je mladá inovativní poradenská společnost, která je složena z finančních specialistů s dlouholetou praxí na finančním trhu. Poskytuje pro tyto finanční specialisty největší produktové zázemí na trhu, servisní a marketingovou podporu, vzdělávání a kvalitní back office. Mise společnosti: "Chceme, aby klienti dokázali rozlišit na trhu poradenství od běžného prodeje produktů."

                

Kontakty:

finFOCUS, s. r. o.

Jugoslávská 481/12

Praha 2

120 00

www.finfocus.cz

info@finfocus.cz

+420 725 581 581

+420 778 882 082

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist