Plné penzi odzvonilo. Vytlačila ji nabídka all inclusive

1.červen 2013

Najítkatalogu české cestovní kanceláře zájezdplnou penzí znamená dnesskoro detektivní pátrání. Zkratku PP nahradila AI čili all inclusive. Vzít doslova český překlad „vše zahrnutoceně“ ale může znamenat velké zklamání.

Jen v CK Alexandria vzrostly za poslední dva roky prodeje zájezdů all inclusive o 20 %. „Dovolenéplnou penzí sice nabízíme rovněž, ale zájem o je ve srovnání s all inclusive minimální“,“ říká ředitel marketingu CK Alexandria Petr Šatný.

„Stále se ale dobře prodávají i zájezdypolopenzí, jen se snídaní nebo dokonce úplně bez stravy,“ připouští Šatný. V některých destinacích, mezi které patří například Řecko nebo Bulharsko, Itálie či Chorvatsko, může být stravování na vlastní pěst opravdu zajímavým a velmi dobrým kulinářským zážitkem.

Podle Šatného cenový rozdíl mezi dříve populární plnou penzí a nabídkou all inclusive prakticky neexistuje. Liší se ale rozsah poskytovaných služeb. Samozřejmostírámci AI bývá zejména nabídka nápojů a většinouobčerstvení mezi hlavními jídly.

Kvalita i cena rostepočtem hvězd

Podstatné rozdíly přitom panují i mezi jednotlivými typy all inclusive. Někde může znamenat tři hlavní jídla denně formou bufetu a časově i sortimentem omezenou nabídku místních alkoholických a nealkoholických nápojů. Jinde zahrnuje 24 hodinovou prakticky neomezenou konzumaci skoro čehokoli včetně značkových destilátů. Kdo není spokojenteplým a studeným bufetem, může v některých hotelích zvolit stravovánítematické restauraci nebo restauracíchvolným výběremjídelního lístku.

Cenový rozdíl mezi takovou minimální a maximální variantou ovšem bývá značný. Už proto, že rozsah a kvalita nabídky zpravidla rostoupočtem hvězd, jimiž se hotel pyšníVelké rozdíly jsou však taképojetí all inclusive v jednotlivých zemích. Ale i mezi hotely ve stejné zemi a se stejným počtem hvězdiček může být značný rozdíl.

Rozhodně se proto vyplatí číst pozorně údaje v katalogu, kde je přesně popsáno, co vše je v rámci all inclusive zahrnuto. Ještě lepší je položit dotaz na pobočce cestovní kanceláře. „To, že by ceně bylo zahrnuto naprosto všechno, ale úplně doslova neplatí nikde,“ zdůrazňuje Petr Šatný.

Bordeaux, nebo zmrzlina?

Důležité mohou být detaily: například to, zda sinabídce „místních nápojů“ můžete objednat a třeba i zaplatit sklenku své oblíbené globální značky. Zklamánírozlévaného vína a nemožnosti připlatit si za dobrou francouzskou lahev líčíjednom ze svých deníků například spisovatel Michal Viewegh.

Pro rodinydětmi jsou zase klíčové zmrzliny. Pokud na nabídka all inclusive ve vybraném hotelu pamatuje, znamená to nemalou finanční úsporu. Dokupovat je kopeček po kopečku může znamenat pěkný průvanpeněžence. A zkuste ošidit děti na prázdninách.

Kypr, Itálie, Španělsko: na AI raději zapomeňte

Nejčastěji se turisténabídkou all inclusive setkávajíBulharsku, Turecku, Řecku, Egyptě nebo Tunisku. Zejménaposledních dvou zemích by ani nebylo příliš rozumné pokoušet se stravovat na vlastní pěst.

Kromě jídla a nápojů zahrnuje AI v některých zemích také servis na plážihlavně lehátka a slunečníky zdarma, což je poměrně časté třebaTurecku či Egyptě, ale naopak velmi výjimečnéŘecku, Bulharsku a dalších zemích. A podobně je to i s konzumací zdarma na plážovém baru.

Kypr, Itálie nebo pevninské Španělsko naopak služby, kde je „vše zahrnutoceně“, nabízejí opravdu jen výjimečně. Většina hotelů zde nabízí ubytovánípolopenzí či pouze se snídaní. Marná je zatím i snaha cestovek přimět zdejší hoteliéry, abytakovou nabídkou začali i oni.

Co je to all inclusive

Systém služeb v hotelech, kdy cena jídla, nápojů a mnoha dalších druhů služeb je zahrnuta v ceně pokoje. Poprvé tento systém použil francouzský řetězec rekreačních zařízení Club Med.

Konkrétní nabídka se liší podle jednotlivých destinací a hotelů. Obvykle zahrnuje snídani, oběd a večeři formou bufetu, dopolední a odpolední občerstvení, neomezenou konzumaci vybraných místních nealkoholických i alkoholických nápojů, to vše ve vymezených časech. Turista si platí sám například značkový importovaný alkohol. V nabídce některých hotelů taková možnost zcela chybí.

All inclusive light

Zjednodušená varianta, obvykle neobsahuje občerstvení mezi hlavními jídly a také nabídka nápojů bývá omezena.

Ultra all inclusive

Jíst a pít můžete prakticky nepřetržitě, zejména nápoje lze někdy konzumovat až 24 hodin denně. Bývá mezi nimi také vybraný importovaný alkohol

Ceny zmrzliny ve vybraných turistických destinacích

Bulharsko 0,5 – 2 leva (7 - 26 )

Řecko 1 - 2 EUR (26 - 52 )

Turecko 1 - 2,5 EUR (26 – 65 )

Itálie 1 – 2,5 EUR (26 – 65 )

Chorvatsko 5 - 8 kuna (18 – 30 )

Cestovní kancelář Alexandria působí na českém trhu od roku 1991 a v současné době již patří mezi největší české cestovní kanceláře.

Alexandria je největším českým touroperátorem na Bulharsko a Maltu a její nabídka zájezdů do Řecka patřínejširším na trhu. Kromě těchto zemí nabízí Alexandria zájezdy také do Turecka, Egypta, Tuniska, Španělskana Kypr, do Chorvatska, Itálievčetně leteckých zájezdů do oblasti Kalábrie a na italské ostrovy Sicílie, Sardinie a Ischia. Alexandria je také průkopníkem na trhu aktivních dovolených. Profesionální české animační týmy, které na trh přivedla jako první a které působíklubových hotelích Alexandria, připravují české animační programy nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Samozřejmostí jsou u CK Alexandria i lyžařské zájezdy (a to jak do blízkých destinací Rakousko, Itálie, Slovensko, ČR, tak i letecké zájezdy za lyžovánímBulharsku) a nechybí ani zájezdy do exotických zemína Kubu, do Dominikánské republiky, Mexika, Thajska, na Srí Lanku, Maledivy, Fiji či plavby luxusními loděmi.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist