Ostrava v Praze!!! představí „těžké váhy“ ostravského divadelního života – Pácla, Vilišovou, Kotíka nebo Špinara

26.srpen 2014

Pocta Cunninghamovi, tak se jmenuje výjimečné představení Národního divadla moravskoslezského, které bude již 28. září v pražském Národním divadle prologem přehlídky Ostrava v Praze!!! Ta od 26. října do 2. listopadu již popáté představí v české metropoli to nejlepší či nejinspirativnější, co se v uplynulé sezóně odehrálo na pódiích ostravských divadel. Vedle pozoruhodného úvodního hudebně tanečního projektu Petra Kotíka, Jiřího Nekvasila a choreografa a tanečníka Daniela Squirea, připomínajícího 50 let od návštěvy Johna Cage a Merce Cunninghama v Ostravě, se představí sedm dalších divácky úspěšných i kritikou ceněných inscenací. "Ostravská divadla se již pátým rokem těší na setkání se "svými" Pražany. Věřím, že je tomu i naopak a že se nám podařilo vytvořit tradici, která bude pravidelně a originálně osvěžovat bohatý divadelní život metropole," říká Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského, které je iniciátorem akce.

 

Komorní scéna Aréna přiveze do Divadla Komedie čechovovskou variaci Ludmily Ulické Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta, jež zvítězilaanketě Divadelních novin o nejlepší inscenaci roku. Velký ohlas zaznamenává singles groteska D.C. Jacksona Můj romantický příběh v režii Daniela Špinara, který do Divadla v Celetné přiveze Divadlo Petra Bezruče. Tereze Vilišové role Amy v této inscenaci přinesla Cenu Alfréda Radoka i Cenu Thálie. Nemenší pozornost si zaslouží i původní hra Davida Jařaba Za vodou (Dokud nás smrt…) s podtitulem Syrový antiwestern z Prajzské, ve které s režisérem Štěpánem Páclem nahlížejí do složitých lidských osudů na pozadí komplikovaných historických peripetií Hlučínska a kterou diváci shlédnou v Divadle Na Vinohradech.

 

"Letos bude kromě vydařených činoherních inscenací pánů Pácla, Rajmonta, Špinara, Klimszy a Jirmana hojně zastoupena i hudba a tanec. Vedle Pocty Cunninghamovi přivezeme do Prahy v Roce české hudby také Návraty domů. Ojedinělý baletní večer tvoří tři skladby tří z nejlepších českých hudebních skladatelů ve zpracování tří špičkových současných choreografů. Myslím, že klíčové dvojice jmen mluví za vše: Bedřich Smetana a Pavel Šmok, Bohuslav Martinů a Nataša Novotná, Leoš Janáček a Jiří Kylián,"dodává Jiří Nekvasil.

 

Své ostravské kolegy uvítají na podzim s otevřenou náručí Divadlo Na Vinohradech, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Komedie, Divadlo v Celetné a samozřejmě Národní divadlo. Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz. Podrobné informace k přehlídce naleznete na www.ostravavpraze.eu.

 

Prolog letošní Ostravy v Praze!!!, hudebně taneční představení Pocta Cunninghamovi 28. září na Nové scéně Národního divadla připomene padesáté výročí od okamžiku, kdy za takřka konspiračních podmínek přijeli v rámci evropského turné do Prahy a do Ostravy John Cage a Merce Cunningham se svojí Dance Company, aby zpola utajeně pootevřeli poprvé v sešněrovaném komunistickém Československu okno do světa moderního hudebního a tanečního umění. Hudbu Johna Cage, Christiana Wolffa a Toshi Ichiyanagiho nastudoval s elitním orchestrem soudobé hudby Ostravská banda Petr Kotík, a choreografii vytvořil Cunninghamův spolupracovník Daniel Squire, který také v představení spolu s Nicole Morela členy baletu Národního divadla moravskoslezskéhotančí.

 

Ostravskou činoherní žeň oficiálně zahájí o necelý měsíc později, 26. října od 15 hodin ve zkušebně Divadla Na Vinohradech inscenace Janusze KlimszyPodivný případ se psem v podání Národního divadla moravskoslezského, kterou na motivy úspěšné novely Marka Haddonao chlapci s Aspergerovým syndromem napsal Simon Stephens. Příběh Christophera Boonea je zde uchopen jako pohled na cestu dospívání, v jejíchž zákrutách čekají nástrahy informačních lavin a sobectví s velmi vtipnými a trefnými postřehy z běžných situací či stereotypů, viděných ze zcela nového úhlu. Tentýž soubor v téže budově uvede rovněž 26. října od 19 hodin původní hru Davida JařabaZa vodou (Dokud nás smrt…) s podtitulem Syrový antiwestern z Prajzské. Obyvatelé Hlučínska byli stále stejní po desítky generací, zatímco se kolem nich bezohledně valily dějiny, střídali se říše, vládci, diktátoři... Mladý režisér Štěpán Páclanalyzuje prosté lidské příběhy, jež okolní dějinné vichřice poznamenávají.

 

1. listopadu od 14 hodin v Divadle v Dlouhépotěší zejména děti ostravské Divadlo loutek s inscenací podle oblíbené dětské knížky Josefa KolářeKocourek Modroočko. Takřka nesmrtelný příběh o hledání místa ve světě nejen kočičím zdobí krásné písničky Marka Ebena, režie se ujal Václav Klemens.

 

V tentýž den, 1. listopadu od 19 hodin v Divadle Komedie shlédnou diváci zatím jedinou hru ruské spisovatelky Ludmily UlickéRuská zavařenina, se kterou přijede ostravská Komorní scéna Aréna. S podtitulem "Aftechekhov" autorka rozehrává vtipnou, leč hořkou parafrázi, nebo lépe řečeno pokračování Čechovova Višňového sadu. Potomci Raněvských dožívají v polorozbořeném domě a z aristokratické vznešenosti jim zbyla jen záliba v nezřízené konzumaci kávy, z podnikavosti jen byznysmenské praktiky. Díky pojetí renomovaného režiséra Ivana Rajmontaa tradičně vynikajícímu výkonu celého hereckého ansámblu se představení pyšní titulem Inscenace roku v anketě Divadelních novin.

 

Moskva - Petušky, divadelní zpracování novely Venedikta Jerofejevauvede Národní divadlo moravskoslezské 2. listopadu 2014 od 16 hodin v suterénu Národního divadla pražského. Bible všech alkoholiků, hra o utopení Ruska v moři alkoholu a o bezvýchodnosti žití člověka v posttotalitních režimech Evropy, jak ji pojal Tomáš Jirman s kolektivem, se v roce 2011 stala nejlepší inscenací Moravy a Slezska.

 

Návraty domů, které balet Národního divadla moravskoslezského uvede na scéně Národního divadla 2. listopadu 2014 od 19 hodin, přináší k Roku české hudby setkání tvůrčích osobností minulosti i současnosti. Všichni mají kořeny v českých zemích, a všichni prožili větší či menší část života v zahraničí a na jevišti se tak vrací domů. Choreografie Pavla Šmokaje vytvořena na hudbu Tria G moll Bedřicha Smetany, Nataša Novotnáuchopila téma Škrtiče od Bohuslava Martinůa legendární Jiří Kylián vytvořil choreografii na cyklus Po zarostlém chodníčku Leoše Janáčka.

 

Festival Ostrava v Praze!!! uzavře 2. listopadu od 19.30 hodin Divadlo Petra Bezruče, které přijede do Divadla v Celetné s komedií mladého skotského dramatika D. C. JacksonaMůj romantický příběh. Zábavný, leč často tvrdě nekompromisní pohled na vztahové peripetie dnešních třicátníků režíroval Daniel Špinara za excelentní výkon v roli Amy obdržela Tereza Vilišovájak Cenu Alfréda Radoka, tak Cenu Thálie.

 

Jako off-program doplní divadelní a baletní představení interaktivní výstava "Pimprlárium" které připravilo Divadlo loutek Ostrava dětem i dospělým pamětníkům loutkářského umění v pražské Galerii umění pro děti na náměstí Franze Kafky od 16. října do 21. prosince.

 

Program přehlídky Ostrava v Praze!!!

Prolog festivalu

28. září 2014, Nová scéna Národního divadla ve 20:00 hodin

John Cage, Toshi Ichiyanagi, Christian Wolff:Pocta Cunninghamovi

Národní divadlo moravskoslezské, Ostravské centrum nové hudby, Národní divadlo

Choreografie: Daniel Squire

 

26. října 2014, zkušebna Divadla na Vinohradech v 15:00 hodin

Simon Stephens, Mark Haddon: Podivný případ se psem

Národní divadlo moravskoslezské

Režie: Janusz Klimsza

 

26. října 2014, Divadlo na Vinohradech v 19:00 hodin

David Jařab: Za vodou (Dokud nás smrt…)

Národní divadlo moravskoslezské

Režie: Štěpán Pácl

 

1. listopadu 2014, Divadlo v Dlouhé ve 14:00 hodin

Josef Kolář, Petr Prchal: Kocourek modroočko

Divadlo loutek Ostrava

Režie: Václav Klemens

 

1. listopadu 2014, Divadlo Komedie v 19:00 hodin

Ludmila Ulická: Ruská zavařenina

Komorní scéna Aréna

Režie: Ivan Rajmont

 

2. listopadu 2014, suterén Národního divadla v 16:00 hodin

Venedikt Vasiljevič Jerofejev: Moskva --> Petušky

Národní divadlo moravskoslezské

Režie: Tomáš Jirman a kol.

         

2. listopadu 2014, Národní divadlo v 19:00 hodin

Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček: Návraty domů

Národní divadlo moravskoslezské/ balet

Choreografie: Pavel Šmok, Nataša Novotná, Jiří Kylián

 

2. listopadu 2014, Divadlo v Celetné v 19:30 hodin

D. C. Jackson: Můj romantický příběh

Divadlo Petra Bezruče

Režie: Daniel Špinar

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist