Operace šedého zákalu je rychlejší a bezpečnější. Na vývoji nového laseru se podílel český chirurg

12.září 2016

V České republice trpí šedým zákalempůl milionu lidí. U pacientů starších 60 let toto onemocnění ohrožuje dokonce každého druhého. Ve věku 75 až 85 let šedý zákal 90 procent lidí. Ročně se v Česku provede sto tisíc zákrokůjeho odstranění. Navíc odborníci stále přicházejí s novými technologiemi, které dělají zákroky bezpečnější a komfortnější. Na vývoji nového laseru se podílel světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka.

Podle dat Světové zdravotnické organizace proběhne na světě ročně zhruba 17 milionů operací šedého zákalu. „Počet pacientů postižených šedým zákalem pomalu narůstá s tím, jak stárne světová populace. Nárůst zaznamenává ale také počet operací. Například v České republice se v roce 1989 provedlo 11 tisíc operací, v roce 2013 už to bylo 80 tisíc zákroků a v loňském roce počet operací překročil hranici sta tisíc. S rostoucím počtem operací je nutné zdokonalovat i operační metody. Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která zhoršuje kvalitu vidění, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal ultrazvuk. Od roku 2012 se šedý zákal v Česku operuje laserem,“ popsalPavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. 

Operace jsou dnes i díky laseru velmi bezpečné a bezbolestné.„Nejmodernějším způsobem provedení operace šedého zákalu je v současné době zákrok s využitím femtosekundového laseru. Nevýhodou těchto laserů je však vysoká pořizovací cena a drahý provoz. I lasery procházejí neustálým vývojem. Cílem jsou rychlejší a bezpečnější zákroky, které pacientům dopřejí dostatečný komfort a kvalitu vidění,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Americká společnost Excel Lens ve spolupráci s českým lékařem nyní vyvinula zcela nový unikátní laser pro operace šedého zákalu, který odstraňuje některé nevýhody femtosekundových laserů.„Kompaktní Capsulaser se používá na začátku operace šedého zákalu při přípravě k odstranění zkalené čočky. Nový laser provádí tuto část operace nejrychleji na světě – pouze za jednu sekundu. Kromě toho je mnohem menší a provozně levnější než femtosekundové lasery. Laser byl vyvinut výhradně pro operace šedého zákalu a umožňuje precizně a šetrně provádět klíčový krok operace, který má zásadní vliv na kvalitu a dlouhodobou stabilitu výsledku,“ řeklPavel Stodůlka, který se na vývoji nového laseru podílel.

Nový laser bude 10. až 14. září představen na odborném kongresu v Kodani. Součástí čtyřdenní akce bude i vyhlášení nejlepších videí z operací v jednotlivých kategoriích a celkový vítěz. Právě za odborné video „New Laser Approach For Capsulotomy“ získá Pavel Stodůlka ocenění od Evropské společnosti kataraktových a refrakčních chirurgů.„Hranice očního lékařství a operačních technologií se neustále posouvají. Oční chirurgie je dokonce jedním z nejrychleji se rozvíjejících oborů na světě. A Česká republika patří k velmocím oční chirurgie. Nový laser používáme na našich klinikách jako jedni z prvních na světě,“uzavřelPavel Stodůlka.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist