O PIVU – Z CHMELNICE AŽ NA NÁŠ STŮL

10.duben 2014

Výstava “O pivu – z chmelnice na náš stůl” mapuje bohatou historii, tradici i současnost českého pivovarnictví.  Seznamuje návštěvníky podrobněhlavními pivovarskými surovinamivodou, sladem a chmelem a se způsobem vaření piva od nejstarších dobpo dnešek. Přibližuje mj. začátky českého pivovarnictví v 10. – 11. století, rozvoj várečného práva při zakládání nových královských měst ve 13. století i reformypivovarnictví v 19. století. Všímá si i lidí pracujícíchoboru, prvních sládků, cechu sladovníků, právovárečníků apod.

 

Na své autorské výstavě Národní zemědělské muzeum Praha prezentuje rovněž příbuzné obory, jako například ledařství a bednářství, kterénaším pivovarnictvím neodmyslitelně souvisejíKromě řady autentických předmětů a nářadí,  jež se při výrobě piva, jeho uchovávání, přepravě a konzumaci používaly, lze spatřit také unikátní cechovní předměty, např. kroj pražských sladovníků, ohromný ležácký sud a káď a dokonce samotnou varnu určenou pro minipivovary

 

Dokumenty a obrazový materiál informují, vedle historie výroby piva, také o jeho druzích, skladování, dopravě i lidové slovesné kultuře a tvořivosti, která je spojenakonzumací piva od minulosti po dnešek. Celkovou atmosféru výstavy navozuje i rekonstrukce tyčové a drátěné chmelnicepanoramatickou projekcípozadí a v neposlední řadě i malá útulná hospůdka.

 

Hlavním sponzorem výstavy je Budějovický Budvar, n. p.

 

Výstava je umístěna ve velkém sálezápad ve 3. patře.

 

Záštitu nad výstavou převzal ministr zemědělství ČR Marián Jurečka.

 

                                                                              xxx

Mediální partneři:

Český rozhlas - DVOJKA, Český rozhlas – REGINA, GASTRO+HOTEL profi revue, KAM PO ČESKUMYSLIVOST / Stráž myslivosti,   REVUE 50plus, Vydavatelství AGRAL a.s. a  ZEMĚDĚLEC.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist