Návod pro výběr exotické dovolené v 8 bodech

29.říjen 2013

Průzračné moře, bílé pláže s palmami, míchané drinky či netradiční kuchyně. Nejen tak chutná exotická dovolená, která je mezi českými turisty stále populárnější. Odpočinek však pro každého znamená něco jiného, lidé si svou dovolenou vybírají podle různých měřítek. Někteří milují odpočinek na slunné pláži, jiní vyhledávají kulturní a sportovní vyžití. Poradíme vám, podle čeho se řídit, abyste si vybrali tu pravou exotickou dovolenou podle vašich představ.

 

Cestování do exotických destinací lidem nabízí jak relaxaci, tak bohaté kulturní zážitky. Není proto divu, že zájem o exotické dovolené stále roste. Zatímco před lety se za exotickou destinaci považovalo Tunisko nebo Egypt, dnes jsou tyto země běžnými turistickými cíli a do popředí se dostávají atraktivnější místaKaribiku nebo jihovýchodní Asii. „Dřívější exotická místa se stala natolik dostupná, že je turisté přestali vnímat jako exotické destinace. Lidé začínají experimentovat a chtějí poznávat vzdálenější kouty světa,“ vysvětlil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším prodejcem zájezdů na českém internetu. „Proto registrujemedvojnásobný nárůst zájmu o dovolenou na Srí Lance, Kubě, Mauritiu či Maledivách. Poptávka po zájezdech na Bali stoupla dokonce trojnásobně,“ doplnil Tůma.

 1. Délka letu

Lidé, kteří chtějí poznat krásy exotiky, musí překonat strachlétání a připravit se na delší pobyt na palubě letadla. Pokud nechcete letět déle než 4 hodiny letu, bude pro Vás nejvhodnější oblastí Egypt nebo Maroko. Osm dnípolopenzí ve tříhvězdičkovém hoteluletovisku Hurghada se pořídit již za méně než 10 000 . Středně dlouhý let nabízí například Spojené arabské emiráty, jde o destinace Dubaj, Sharha či Abu Dhabi. Zde přistanete zhruba za 6 hodin. O hodinu později můžete spatřit krajinu Kapverdských ostrovů. Pokud chcete navštívit Thajsko nebo Dominikánskou republiku, připravte se na více než 11 hodin letu. Nejvzdálenější lokalitou je pak Indonésie nebo Bali, kde let potrvá asi 16 hodin.

2. Teplota vzduchu

 

PřestožeČesku nastává zimní čas a teploty se chýlíbodu mrazu, za pár hodin si můžete plnými doušky užívat slunce, tepla a moře. Například na Srí Lance se v listopadu a prosinci pohybují průměrné teploty vzduchu kolem 28 stupňů Celsia. Pokud dáváte přednost vyšším teplotám, pak volte raději dovolenou v Dominikánské republice, Thajsku nebo Maledivách. Rtuť teploměru zde dosahujetomto období až k 30 stupňům a moře trvale příjemnou teplotu 27 stupňů. Nejvyššími teplotamizimním období se pak pyšní Spojené arabské emiráty, které se přibližují až k 31 stupňům Celsia.

3. Nízké ceny

 

Cena exotického zájezdu může hrát klíčovou roli. Jednotlivé pobyty se mohou lišit desítkami tisíc korun. Bezkonkurenčně nejlevnější destinací je Egypt. Například týdenní pobyt all inclusive v letovisku Sharm El Sheikh lze pořídit od 10 000 . Pokud chcete poznat zajímavou kulturu a ochutnat netradiční speciality, nejlepší volbou může být Thajsko. Zde hotely sice nabízejí maximálně snídani, ale během dne se lidé mohou stravovatmístních restauracích. Ceny za potraviny a služby jsouThajsku velmi příznivé. Například kuřerýží turisty vyjde na 60 . U pouličních prodejců si můžete zakoupit i běžné potraviny jako je chléb, šunka, mléko nebo sýr. Nejlevnější potravinou je chléb, který stojí zhruba 8 .

4. Vízová povinnost

 

Cestování do vzdálených destinací s sebou přináší i různé povinnosti. Kromě očkování nebo sjednání cestovního pojištění je také nutností vyřízení vízapobytu. Přestože existuje několik druhů víz, turisté nejvíce využijí standardní pobytové vízum do 30 dnů. Víza si nezapomeňte vyřídit při cestách do Keni, na Kubu a Srí Lanku nebo na Bali. Do Spojených arabských emirátů jsou víza jednorázová, což znamená, že na jedno vízum nelze jet například z Dubaje do Ománu a pak se vrátit zpátky. Problém by také mohli mít turisté, kteří navštívili Izrael. Může se totiž stát, že je celníci kvůli razítku v pase do Emirátů nevpustí.Při výběru exotické dovolené je vhodné zohlednit všechny podmínky pro vstup do země, důležitá je právě nutnost mít vízum. Zajištění víza je však většinou jižceně dovolené. Ne všechny státy ale podléhají vízové povinnosti. Bez víza můžete cestovat například do Thajska, na exotické Bahamy, Seychely, do Brazílie nebo Mexika,upozornil Michal Tůmacestovní agentury Invia, která zprostředkovává exotické zájezdy a nabízí široký výběr destinací.

5. Sportovní vyžití

 

Pro některé je sport nedílnou součástí každé dovolené. Různorodé sportovní aktivity nechybí aniexotických resortech. Například v Dominikánské republice se mohou milovníci vodních sportů vydat do Cabarete, ráje surfování a kiteboardingu. Ti, kteří si chtějí užít pořádnou dávku adrenalinu, mohou sjíždět divokou řeku Jimenoa, slaňovat skály nebo se proletět na paraglidu. Golfoví nadšenci si mohou vychutnat hru ve skvělém resortu Casa de Campo. Korálové útesy nacházející se v blízkosti karibského pobřeží jsou pak ideálním místem pro potápění nebo šnorchlování. Osmidenní pobytDominikánské republice lze pořídit za 32 000 . Sportovní vyžití samozřejmě nenabízí jen Dominikánská republika. Například Kapverdské ostrovy, Jordánsko nebo pobřeží Belize skýtají jedinečné příležitosti pro potápění. Podmínky na surfování pak poskytuje i blízké Maroko nebo Maledivy. Hráče golfu může oslovit dovolená na Srí Lance, kvalitní 18 jamkové hřiště je vybudovánoblízkosti hlavního města Colomba.

 

6. Kulturní vyžití

 

Dlouhou a často i únavnou cestu do dalekých krajin někteří podstupují jen kvůli poznání nových kultur. V Brazílii byste neměli opomenout návštěvu stejnojmenného hlavního města, ve kterém vás uchvátí palác Planalto, sídlo vlády nebo budova národního kongresu. Kromě toho patří do světového dědictví i oblast střední Amazonky a národní park Iguaçu. Devítidenní pobyt v Brazílii se snídaní je možné zakoupit za 46 000 Kč.Návštěva Brazílie pro vás může znamenat nezapomenutelný zážitek. Město Rio de Janeiro, jehož dominantu tvoří socha Krista na hoře Corcovado, vám v lednu či únoru nabídne neopakovatelný zážitek v podobě konání světoznámého karnevalu. Unikátní podívanou poskytnou také starobylé chrámy na Bali. Ve městech Sukhotai či Ayutthaya lze zase obdivovat počátky thajské architektury. Naopak za skvosty moderní architektury je možné vyrazit do Dubaje.

 

7. Netradiční strava

 

Stále populárnější je gastroturistika, pro mnohé tak výběr exotické destinace závisí na místní kuchyni. Tím pravým místem pro milovníky netradičních jídel je Thajsko, které vám nabídne nepřeberné množství smyslových a kulturních vjemů. Do paměti se vám vryjí stánky na tržištích, které nabízí pečené a smažené brouky, kobylky, šváby, červy nebo mravence. Ti největší labužníci pak mohou ochutnat polévku z ptačích hnízd. Tradičním nápojem je oranžový hutný čaj s kondenzovaným mlékem či nápoje z čerstvého ovoce, které mnohdy mají specifickou sladko-slanou chuť. Cena jedenáctidenního zájezdu do této lokality se pohybuje kolem 27 000 Kč. Významným pojmem ve světové gastronomii je i kořeněná indická kuchyně. Zajímavé chutě lze objevit i v jednoduché marocké kuchyni. Pestrost potravin, které jsou zastoupeny nejrůznější zeleninou a ovocem - například smaženými divokými banány, lze najít na Kubě.

 

8. Vysoká kvalita služeb

 

Málokdo si největší luxus spojí se zemí jako je Keňa. Opak je ale pravdou. Kdo chce okusit pohádkový luxus, tak může zavítat právě do Keni. Zde se nachází ta nejpřepychovější letoviska, mezi které patří například resort Diani Beach poskytující luxus a klid. Kromě klasického ubytování nabízí tento resort také pronájmy vlastních luxusních vil pro návštěvníky, kteří vyžadují naprosté soukromí. „V současné době je pro mnohé turisty synonymem luxusu dovolená v moderních dubajských hotelech. Například hotel Atlantis The Palm leží na největším umělém ostrově světa a má i vlastní aquapark. Nejznámější je pak pravděpodobně hotel v podobě plachetnice Burj Al Arab. Za pětidenní pobyt se snídaní v tomto hotelu zaplatí turisté od 79 390 Kč na osobu,“ uvedl Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která má v nabídce i pobyty v dubajských hotelech.

 

O společnosti Invia.cz, a.s.

Společnost Invia.cz, a.s., je největší internetová cestovní agentura v České republice a autorizovaný

prodejce zájezdů více než 300 renomovaných a pojištěných cestovních kanceláří, působících na českém a slovenském trhu. Zákazníkům nabízí neustále aktualizovanou nabídku katalogových i last minute zájezdů v přehledné, jednotné formě, čímž šetří jejich čas při plánování dovolené. Díky svým kvalitním službám má cestovní agentura Invia již více než 1 000 000 spokojených klientů. Od června 2012 navíc Invia poskytuje unikátní pojištění Faktor 100, které chrání klienty při krachu cestovní kanceláře. Nabízí tak možnost nejbezpečnějšího nákupu dovolené na českém trhu.

 

Společnost Invia mohou klienti nalézt na internetu. Webové stránky www.invia.cz byly v roce 2012 vyhodnoceny jako absolutní vítěz soutěže WebTop100 v kategorii Obchod a služby a zároveň oceněny1. místem v kategorii Cestovní ruch. Cestovní agentura je zároveň pro zákazníky dostupná ve více než 80 kamenných klientských centrech ve městech po celém území České republiky. Invia již má své zastoupení na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku.

 

Kvalitní servis zákazníkům společnost zaručuje prostřednictvím špičkových technologií, znalosti

cestovního ruchu a moderního brněnského call centra s vysoce kvalifikovanými prodejci.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist