Na Struny podzimu přijíždí 84letý legendární jazzový pianista Ahmad Jamal – v neděli vystoupí v pražském Rudolfinu

17.říjen 2014

Jeden z nejvlivnějších jazzmanů současnosti, legendární klavírista Ahmad Jamal, vystoupí na festivalu Struny podzimu již tuto neděli 19. října ve Dvořákově síni Rudolfina. V hudbě 84letého umělce, který ovlivnil celé generace hudebníků, se zrcadlí sedm desítek let jazzové historie, od swingu přes bebop až po elektronický či moderní jazz, z nichž smíchal svůj vlastní jedinečný a originální styl. Renomovaný kritik Stanley Crouch jej lapidárně označil jako „nejdůležitější osobnost poválečného jazzu po Charlie Parkerovi“. Jako svého inspirátora jej uváděl i legendární Miles Davis, který rozhodně komplimenty nerozdával na potkání.

 

Jamal ani po osmdesátce nepřestává hýřit aktivitou a inspirovat celé generace hudebníků. „Jamalova hra na klavír je tak nasáklá rytmem, že jeho kvartet může přidatjen drobet polohlasité melodie a vznikají nekonečné obměny a variace. … Osmdesátiletý mistrPittsburghu dokazuje, že není třeba přidávat na decibelech, aby vznikla božsky pulzující hudba,” uvedl nedávno britský deník The Times. Minulý týden Jamal sršící energií omámil publikum Orchestra Hall v Chicagu, které se s ním rozloučilo ovacemi ve stoje.

 

Na Struny podzimu přivážíspolečněs kontrabasistou Jamesem Cammackem, bubeníkem Herlinem Rileym a perkusistou Manolo Badrenou mimo jiné materiál ze svého posledního alba Saturday Morning. V Praze budeme svědky toho, že hudba Ahmada Jamala dokáže zpříjemnit nejen sobotní rána, ale i jeden říjnový nedělní večer. Pořadatelům Strun podzimu se podařilonedávné minulosti představit i další jazzové legendy jako Sonny Rollins, Charles Lloyd nebo Wayne Shorter. Na koncerttuto chvíli zbývají poslední vstupenky od 290 . Více informacína www.strunypodzimu.cz.

 

Jamal je považován především za mistra jazzových balad, ve kterých vyniká jeho cit pro tempo a frázování. Jeho minimalistický styl a důraz, jaký kladl na doprovodné hráče, daly nový rozměr možnostem malého souboru. Od začátku měl Jamal osobitý přístup k hudbě. Jazzu říkal „americká klasická hudba“ a při svých koncertech k němu tak přistupoval. Skladba „Poinciana“ se stala nejpopulárnější jazzovou písní své doby a standardní součástí každého repertoáru.

 

Přestože trvalo poměrně dlouho, než Jamalova genialita získala uznání, nakonec se mu poct dostalo vrchovatou měroubyl uveden do Síně slávy amerického jazzu i Downbeatu. Je jedním z exkluzivních „Jazzových mistrů“ vybraných americkou Národní nadací pro umění a v roce 2007 byl Kennedyho centrem jmenován Živou jazzovou legendou. Své nejvyšší kulturní oceněníprestižní Řád umění a literatury - mu udělila francouzská vláda.„Jsem velmi vděčný za svůj dlouhý věk. A stále se těším na další nové podněty. Každý den je pro mne novým objevem a to je to, co dělá náš život zajímavější," ohlíží se za svou uměleckou dráhou Jamal, který za téměř 60 let vydal více než šest desítek alb.

 

 

Struny podzimu již tradičně přinášejí tu nejvyšší kvalitu z oblasti jazzu, world music i vážné hudby. Posluchači v programu najdou tradiční prověřené interprety i neobvyklá kreativní spojení a žánrové přesahy. Letos ještě přivítají kromě Ahmala Jamala a jeho skvělých spoluhráčů například fenomenálního klavíristu Brada Mehldaua s mandolinovým virtuózem Chrisem Thilem, fascinujícího jihoafrického zpěváka a trumpetistu Hugha Masekelu či první dámu současného andaluského flamenca Estrellu Morente. Závěrečnou tečku za letošním ročníkem napíše klubová noc SPOTLIGHT s magickou show britského tria Young Fathers, LOW či Taylorem McFerrinem.

 

 

 

Videoukázky:

http://youtu.be/RaivdOxCiLE

http://youtu.be/k_VCz8-AHpc

http://youtu.be/TzApGFcPUz0

 

 

Sledujte Struny podzimu on-line

www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky

www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění

www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů

 

 

Struny podzimu 2014 - přehled koncertů

6. října / Státní opera                            MARIZA

9. října / Studio Hrdinů                         MAYA BEISER

14. října / Forum Karlín                         COLIN CURRIE GROUP & STEVE REICH

19. října / Rudolfinum                           AHMAD JAMAL

23. října / Pražská křižovatka                                HOSSEIN ALIZÂDEH & PEJMAN HADADI

30. října / České muzeum hudby          DIDGORI

3. listopadu / Lucerna – Velký sál         CHRIS THILE & BRAD MEHLDAU

5. listopadu / Rudolfinum                     HUGH MASEKELA & LARRY WILLIS

9. listopadu / Stavovské divadlo           ESTRELLA MORENTE

 

17. – 19. října / Divadlo Minor              Struny dětem

 

12. listopadu / Roxy/NoD                       Klubová noc Spotlight - YOUNG FATHERS, XENIA RUBINOS, TAYLOR McFERRIN, LAW, KATT w. DA FAKE PANDA, Floex

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist