Na Špilberku jako v italské Veroně: Kapuleti a Montekové, Romeo a Julie a nejslavnější milostná tragédie všech dob

7.červenec 2015

Letní shakespearovské slavnosti míří již po 16. do Brna

 

 

7. července, BrnoŠestnáctý ročních Letních shakespearovských slavnostíBrně začínápondělí 20. července 2015. Příznivcům divadlaletos přináší celkem sedmnáct představení šesti vybraných her známého anglického dramatika. První na řadě je letošní premiéra Romeo a Julie.

Režie hry Romeo a Julie se zhostil autorský tandem SKUTR – Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. „Téma první velké lásky je přesně pro nás – Martina romantika a mne skeptika. A stejně tak je rozkročena i Shakespearova hra Romeo a Julie. Zpočátku romantika, v závěru drama s velkou skepsí možnosti naplnění lásky v našem světě. Zpočátku komedie, v závěru tragédie s velkým vykoupením,“ říká o hře Lukáš Trpišovský.

 

…vzdor hvězdám

 

Julie:„Tmou víc a víc se dere na svět světlo.“

Romeo: „Ze světla tma. A černější než peklo!“

 

Večer se chystá velká párty u Kapuletů, kterou teď žije celá Verona. Tato noc je plnáočekávání a stačíjediný pohled, aby se změnil osud Tybalta, Merkucia, Vavřince, Parida, Chůvy, Monteků a Kapuletů Romea a Julie. Stačí jen jeden pohled, jedna noc….

 

Na co se letos těšit?

Premiéru bude následovat loňská úspěšná inscenace Mnoho povyku pro nic s nezapomenutelnou dvojicí Puškvorce a Šťovíčkapodání Petra Čtvrtníčka a Leoše Nohy. Dále se představí Tatiana Vilhelmová a Roman Zach v moderním pojetí Zkrocení zlé ženy a loňská úspěšnápremiéra z Ostravy Jak se vám líbí - komedie plná bláznivých situací, postav, přeměn, milostných zápletek. K letošnímu repertoáru patří také Sen noci svatojánské - hra o lese, žárlivosti i vášni a hlavně o tresti květu zvaného Violka lásky, díky níž vidět neznamená vidět. A na závěr nesmísamozřejmě chybět již tradiční Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela se Simonou Stašovou a Bolkem Polívkou v hlavních rolích.

 

jste se někdy projelielektromobilu? Ekologicky a netradičněna hrad

Zajímavou novinkou pro letošní rok jespeciální kyvadlová doprava. Od 19:00h do 20:15hulice Husovana hrad. Dopravu zajišťuje BS Auto elektromobily Nissan. „Každý rok se snažíme zajistit dopravu tak, aby se každý mohl dopravit na hrad pohodlně. Letos se návštěvnícidíky šetrným elektromobilům mohou dopravitpřímo ke vstupní bráně,což v předchozích letech díky klasickým automobilům možné nebylo,“ říká Jana AndráškováTICmB.

 

Dalšímožností dopravy na hrad je využít na Špilberk autobus MHD č. 81. Tato služba je pro návštěvníky připravena ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna. Prosím sledujte aktuální jízdní řád.Příjezd autem přímo k hradu ani k parkovišti pod hradbami není možný. Zákaz neplatí pro vozidla s platným označením ZTP.

 

 

Hlavním partnerem festivalu je již tradičně tuzemská společnost stojící na špičce českého finančního trhu - skupina PPF. Letní shakespearovské slavnosti v Brně pořádá AGENTURA SCHOK, ke spolupořadatelům patří Ogilvy&Mather Morava, Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace a Muzeum města Brna, příspěvková organizace.

 

Těšíme se na viděnou na Špilberku!

 

 

Letní shakespearovské slavnosti

Letní shakespearovské slavnosti jsou již neoddělitelným letním fenoménem v České republice i na Slovensku. Vznik festivalu inicioval prezident Václav Havel. Ten začátkem 90. let otevřel Pražský hrad umělcům, aby zde přilákali veřejnost. První shakespearovské představení tu proběhlo už v roce 1990 a od roku 1998 se tu slavnosti pořádají pravidelně. V letech 1999 a 2000 udělil Václav Havel festivalu svoji osobní záštitu. Za dobu své existence se divadelní festival etabloval na událost, kterou si kulturní veřejnost nenechá ujít. Vděčí tomu nejen výběrem zajímavých inscenací, kvalitní dramaturgií a hereckým obsazením, ale také kouzelným historickým prostorům, kde se tento divadelní festival odehrává. V Brně se Letní shakespearovské slavnosti již tradičně konají na nádvoří hradu Špilberk.

 

Další informace naleznete na http://www.shakespearebrno.cz/ a na Facebooku: http://1url.cz/lFFJ.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist