Na Adventní písně od středověku až po současnost láká dílna Hlasohledu již tuto neděli

27.listopad 2013

Příležitost alespoň na chvíli uniknout všudypřítomnému předvánočnímu shonu a nechat se unést inspirativní duchovní silou dávných adventních písní nabízí centrum pro prácilidským hlasem Hlasohled. O první adventní neděli, 1. prosince, se uskuteční dalšípěveckých dílen, která tentokrát nabídne účastníkům pestré podoby adventní hudby sahající od středověku až do současnosti.

 

„Advent znamená 'příchod', tedy něco, na co čekáme, na co se těšíme. Kýčovité úpravy vánočních koled, omílanéod října, nám ale bohužel prostor pro pravé těšení nedávají. Je tu ale bohaté a krásné dědictví - repertoár dávných a radostných adventních písní,láká na workshop s vánoční atmosférou vedoucí dílny, muzikant a odborník na starou hudbu Michael Pospíšil.

 

Dílna je určena pro všechny, kteří se chtějí naučit adventní písně, není vyžadována žádná pěvecká zkušenost.Proběhne od 10 do 17 hodin v ateliéru sdružení RoztočÚněticích.Pořadatelem je Hlasohled - centrum pro práci s lidským hlasem, vedené zpěvačkou a lektorkou Ridinou Ahmedovou,ve spolupráci se sdružením Roztoč.Cena je 680 , pro členy Roztoče, studenty, důchodce a osoby na rodičovské dovolené 550 a pro více členů rodiny 490 na osobu.  Akreditace na dílnu je stále možná.

 

Letošní bohatou sérii workshopů centra Hlasohled uzavře následující neděli 8. prosince dílna Umění naslouchat svému hlasu pod vedením výjimečné osobnosti domácí i světové hudební scény Ivy Bittové. V jednommála workshopů, které v České republice otevírá, nabídne účastníkům vhled do svého jedinečného přístupu k improvizaci a kompozici. Další informace a registrační formuláře na http://www.hlasohled.cz

 

Pod vedením zkušeného zpěváka a lektora Michaela Pospíšila za doprovodu dobových nástrojů se účastníci naučí tradiční písně, barokní roráty, tradiční liturgické zpěvy, jež nemají v evropské kultuře obdobu. Roráty jsoupísně, které doprovázely věřící na jejich cestěVánocům. Lidé si je pak zpívali nejen při liturgii, ale i doma. Roráty vyprávěly příběhy, přinášely hluboké duchovní poselství, a zároveň vyjadřovalyatmosféru adventní doby: ovzduší radostného očekávání a přípravy,“ vysvětluje Pospíšil. Adventní atmosféru umocní středověké prostory nejstaršího kostelaČechách, kostela sv. Klimenta, kde celý workshop vyvrcholí.

 

Michael Pospíšilse narodilJihlavěroce 1962. Absolvoval gymnázium a poté Pražskou konzervatoř, hudbu studoval také soukromě. Od roku 1986 je hudebníkem ve svobodném povolání, specializuje se na „starou" hudbu. V roce 1993 založil vlastní soubor RITORNELLO a od roku 1996 vede i soubor Pražští komorní pěvci, s nímž připravil vlastní cyklus tematických koncertů na schodech Národního Musea v Praze. Koncertuje po celé Evropě a v USA jako oratorní pěvec i s vlastním souborem RITORNELLO, s nímž se v cyklu CD od „Arta records" zaměřil na opomíjené poklady české hudební kultury baroka, na písně.

 

Spolupracuje jako zpěvák - sólista a instrumentalista na rozmanitých projektech, koncertech a nahráváních. Intenzivní badatelskou práci s originálními prameny zúročuje jako hudebník, dramaturg a editor not (např. kroměřížské sonáty, tance Valeria Otta z r. 1611, Michnova Loutna Česká, písně z kancionálů, hudebně-literární pořady České Křesťanské Akademie a Památníku Národního Písemnictví, přednášky pro Centrum Aletti Olomouc, rekonstrukce "barokních" procesí, aj.). Organizuje interpretační semináře, učí na mezinárodních prázdninových seminářích a spolupracuje s rozhlasem a televizí.  

 

Jako sólista spolupracoval např. se soubory: Musica Antiqua Praha, Collegium Quodlibet Jiřího Stivína, Schola Gregoriana Pragensis, Musica Florea, Choeur grégorien de Paris, Linnamuusikuud Tallinn, Fiori musicali Kraków, Bornus consort Warszawa, Musicalische compagney Berlin, Le monde classique Wien, Musica eterna Bratislava aj..

 

Centrum pro práci s lidským hlasem Hlasohled existuje již osmým rokem. Tvůrcům tohoto projektu, který má v záhlaví motto „objevovat a otevírat svůj hlas“ se podařilo zaplnit prázdný prostor v českém kulturním prostředí tím, že vytvořili platformu pro dílny, semináře a další vzdělávací programy určené širokému spektru zájemců o zpěv, možnosti práce a průzkumu lidského hlasu - hlasovým profesionálům, pedagogům, studentům i laikům z řad široké veřejnosti. Cílem aktivit je představovat různé osobité způsoby práce s hlasem, s důrazem na kulturně specifické, mimoevropské přístupy.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist