Muzeum lidových staveb v Kouřimi - ŘEMESLNÉ POHÁDKOVÉ LÉTO VE SKANZENU

13.červen 2013

Soboty 29.6. – 10.8.2013

Muzeum lidových stavebKouřimi

Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu

I o prázdninách se můžete něco přiučit a také odpočinout při pohádce našich prababiček.

 

Sobota 29. 6. 2013  / 10 – 18 hod

Výrobce dřevěných hraček

Hrajeme si se dřevemdílně Otakara Fraňka z Milovic, letošního držitele značky Regionální produkt Polabí. K vyzkoušení je výroba píšťalek a hračekbukového a smrkového nebarveného dřeva. Tyto hračky je možné i zakoupit.

 

Sobota 6. 7. 2013  / 10 – 18 hod

Včelař a likérník

Představíme práci včelaře Marcela Gregora, předsedy Svazu českých včelařůChrudimi a také likérníka Jiřího SvobodyKouřimi. Připravena je včelí stezka po areálu o včelařstvíhistorii i současnosti, živé včely a včelařské pomůcky. Co s ovocem, které zásluhou včel vypěstujeme, se dozvíme při povídání o ovocných lihovináchochutnávkou. Nebude chybět prodej medu, medoviny a dalších výrobkůmedu. Likérník nabídne v alkoholu nakládané ovoce a zázvor, vína révová ochucená bylinami a ovocnými šťávami.

 

Sobota 13. 7. 2013  / 10 – 18 hod

mydlářka a pradlena

Víte, z čeho se vyrábí mýdlo? Mydlářka Martina TeclováPeček, držitelka značky Regionální produkt Polabí, vás o tom prakticky poučí! Jak se mýdlem pere za pomoci valchy si můžete vyzkoušetnašimi pradlenami, uvidíte sušení a bělení prádla na slunci. K prodeji budou speciální přírodní mýdla i koupací soli

 

Sobota 20. 7. 2013  / 10 – 18 hod

hlinomaz a hrnčířka

Práce hlinomaze se řadítěm zapomenutým. Znovuoživovat jako alternativu zdravého bydlení se ji snaží průkopník přírodního stavitelství Vojta Toman a u nás si můžete vyzkoušet, jak se nanáší hliněná omítka. Hlína jako jedennejstarších tradičních materiálů ožije i pod rukama Petry Frankové na kopacím kruhu, přidat se a vytočit nádobu může zkusit každý. K prodeji bude vlastní keramikajemným dekorem

 

Sobota 27. 7. 2013  / 10 – 18 hod

kovář

historické kovárně ze Starého Bydžova uvidíte, jak se železo žhaví ve výhni doběla za vydatné pomoci původního měchu na ruční ovládání. Kovář Zdeněk Grausamtovaryšem vám dokáže, že ukovat hřebík zvládne i malé dítě.

 

Sobota 3.8. 2013  / 10 – 18 hod

perníkářka a řezbář forem

Jiří RückerPeček, nositel titulu Mistr tradiční rukodělné výroby, řezbářskou práci nejenmalíčku, ale v obou rukách. Zatopímekamnech a v troubě se budou péci vámi vytlačené figurální perníkyforem. Historii výroby ozřejmí perníkářka Alena Sokolová, a že jsou tyto medové perníky nejen krásné, ale i chutné, se přesvědčíte sami.

 

Sobota 10.8. 2013  / 10 – 18 hod

pekařka

Je po žních a z nové mouky upečeme voňavý žitný chléb, zbyde i na pár koláčů a celozrnných rohlíků. Chlebová pecnaší rychtěBradlecké Lhoty zvládla ve své době upéct chléb pro celou vesnici. Pro malé i velké je připravena dílna pečení chlebových uzlíků s Ivou VálkovouPodkrkonoší.

 

Sobota 17.8. 2013  / 10 – 18 hod

bylinkářka

Významný svátek Nanebevzetí Panny Marie – lidově zvaný „Matička kořenná“nám připomíná, že v této době vrcholí sezona léčivých rostlin. Že není bylina, aby na něco nebyla, nemá pochybnosti Jana HunalováByliny Nový Svět, držitelka značky regionální produkt Vysočina. Čeká vás malá ochutnávka bylinných čajů a poradenství.

 

Pravidelný program sobot:

Pohádky našich prababiček čteme v 11.00, 12.30, 14.00, 15.30ve venkovské školemuzejním lektorem, který nás provede i minulostí českých pohádekjejich kouzelnými ilustracemipřipravena je minivýstava pohádkových knížek od konce 19. století do poloviny 20. století. K prohlédnutí jsou knihy K. J. Erbena, B. Němcové, bratrů Grimmů, J. Lady a dalších, zajímavostí jsou reklamní pohádkymeziválečné doby i autořikolínského kraje.

Ve spolupráci s projektem Celé Česko čte dětem.

 

Při práci lze vidět „Nositele tradice lidové kultury“ – a to celodenně, v komoře statkuTýřovic  se promítá dokumentkrátkými medailony jednotlivých řemeslníků oceněných tímto titulem.

 

Pořad se koná i za nepříznivého počasí, celý program je ve vnitřních prostorách.

Další pořady na http://www.skanzenkourim.cz/pro-navstevniky/narodopisne-porady/

 

Vstupné:

dospělí 60 , snížené 30 , rodinné 150

 

Kontakt:

Regionální muzeumKolíně

Tel.: 321 722 988 

info@muzeumkolin.cz

www.skanzenkourim.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist